Komolyat szigorít az ismeretlen forrásból származó alkalmazások telepítésén a Samsung: a Galaxy készülékeken ezentúl alapértelmezetten aktív lesz az ezt is tiltó biztonsági funkció. Mutatjuk, mit jelent ez a gyakorlatban.
Az androidos készülékekre leselkedő egyik legfőbb veszélyt az ismeretlen forrásból származó alkalmazások jelentik. Erre létezik is egy fogalom, a „sideloading”, ami azt a folyamatot takarja, amikor a felhasználó nem a hivatalos alkalmazásboltból – az Android esetében: nem a Play Áruházból – szerzi be, és telepíti az adott applikációt.
Az ilyen alkalmazások veszélyes kártevőket rejthetnek, melyek aztán a telefonon tárolt minden adatot képesek ellopni, vagy a megfelelő jogosultságok birtokában akár a kameráján és a mikrofonján keresztül is megfigyelhetik. Időnként az is előfordul, hogy valódi, egyébként funkcionáló alkalmazásokba rejtenek el kártevőket a rosszindulatú felek – a Chrome böngésző esetében volt már rá példa. Olyan ez, mint egy trójai faló: látszólag ártalmatlan, és működik is a böngésző, csak éppen ott van benne egy kártevő, ami a település után maga is akcióba lép.
Fontos persze hangsúlyozni: a fenti példánál a Google-nek semmi köze a kártevőhöz. Azt a rosszindulatú felek rejtették el benne, hogy aztán csalárd hirdetésekkel és hasonló módszerekkel vegyék rá a felhasználókat a telepítésére.
Az androidos készülékekre az ilyen, ismeretlen forrásból származó appokat sokáig pofonegyszerű volt telepíteni, bár az elmúlt években a Google igyekezett figyelmeztetésekkel elriasztani a felhasználókat ettől. A Samsung most szintet lép, és csavar egyet az Android 14-gyel (és a One UI 6-tal) bevezetett, úgynevezett „Auto Blocker” (Automatikus blokkolás) működésén. Ez egy olyan funkció, mely eredetileg az USB-n keresztüli behatolási kísérletek, valamint az egyéb támadási formák ellen nyújtott védelmet, most azonban egy komoly szigorítást is magával hoz: blokkolja a sideloading-ot, azaz, ha az Auto Blocker aktív, egyszerűen nem lehet majd ismeretlen forrásból származó alkalmazásokat telepíteni a telefonra – derül ki a 9to5Google cikkéből. A készülék természetesen figyelmeztetésben informálja a felhasználót a korlátozásról.
A változtatás a One UI 6.1.1-es frissítéssel lép életbe, onnantól kezdve a készülékeken alapértelmezetten aktív lesz az automatikus blokkolás – de a készülék első beállításakor, valamint a későbbiekben lehet dönteni a ki- és bekapcsolásáról. A jelek szerint a Galaxy Z Fold 6 és a Flip 6 már a dobozból kivéve bekapcsolt védelemmel rendelkezik – de az újabb rendszerre frissülő régebbi mobilok is megkapják a funkciót.
Az újdonság nem kijátszhatatlan, lévén egy kikapcsolható funkcióról van szó – mivel azonban alapértelmezetten aktív, és elég sok információval is szolgál a felhasználóknak arról, milyen veszélyeket rejthet egy ismeretlen forrásból származó app, sokakat elriaszthat a telepítéstől.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.