Tech HVG 2024. július. 04. 18:03

Letiltotta Brazília a Metát arról, hogy a felhasználók bejegyzésein képezze a mesterséges intelligenciáját

Az Európai Unió után egy másik fontos piacot is elveszített a Meta, így egyre jobban szűkül az a tér, ahol a mesterséges intelligenciáját még tanítani tudja.

Megtiltotta Brazília a Metának, hogy a brazil Instagram- és Facebook-felhasználók bejegyzéseit a mesterséges intelligenciája betanítására használja fel – számolt be róla a BBC. A döntés néhány héttel azután született meg, hogy az ír adatvédelmi hatóság kritikája után a Meta átmenetileg felhagyott azzal, hogy a mesterséges intelligenciáját az uniós állampolgárok adatain tanítsa be.

A brazil nemzeti adatvédelmi ügynökség (ANPD) kedden azt közölte: azonnali hatállyal felfüggeszti a Meta azon adatvédelmi szabályát, amely lehetővé teszi a cég számára, hogy generatív mesterségesintelligencia-modelleket, például chatbotokat képezzen a felhasználók bejegyzései alapján. A cég szóvivője csalódottságának adott hangot, mivel szerinte a vállalat adatvédelmi irányelvei megfelelnek a helyi szabályozásnak.

A Metának összesen 102 millió Facebook- és 113 millió Instagram-felhasználója van Brazíliában, vagyis jelentős piacról van szó. A cégnek most öt munkanapja van arra, hogy módosítsa a szabályzatát. Ha ezt nem teszi meg, akkor napi 50 000 real, vagyis mintegy 3,3 millió forint pénzbüntetést fog kapni.

A helyi jogvédő szervezetek üdvözölték az ANPD döntését, a Meta ugyanis a 18 éven aluliak bejegyzéseit is felhasználta volna az MI képzésére. Európában csak a 18 éven felüliektől származó posztokat és hozzászólásokat adta volna át az algoritmusnak.

Új címke jön a Facebookra, erre kell nagyon figyelni

Lecseréli a néhány hónapja bevezetett címkéjét a Meta, hogy pontosabban lehessen látni, melyik tartalom készülhetett a mesterséges intelligencia bevonásával.

Kérdés persze, hogy ezekkel a bejegyzésekkel milyen minőségű mesterséges intelligenciát lehet kifejleszteni. Iparági szakemberek egy ideje már figyelmeztetnek, hogy ilyen mértékű tanulási ütem mellett 2026-ra elfogyhat a minőségi adatkészlet – például tudományos és szépirodalmi művek, minőségű újságcikkek –, amivel tanítani lehetne az MI-t. Pontosabban: amivel minőségi mesterséges intelligenciát lehetne kifejleszteni. A legtöbb, az átlagos felhasználók által generált adat ugyanis annyira gyenge minőségű, hogy azzal nem sokra mennek a mérnökök.

Az OpenAI nemrég már arról beszélt, muszáj lopnia annak, aki MI-t akar fejleszteni.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 09. 12:00

Trump szóban már Putyin szintjén van, de mégis mit akar Grönlandtól, Kanadától és a Panama-csatornától?

A megválasztott amerikai elnök nem zárja ki, hogy katonai eszközökkel szerezzen meg a három kiszemelt területből kettőt, az USA északi szomszédját pedig gazdasági nyomásgyakorlással kényszerítené az 51. állammá. Donald Trump a harcias megnyilvánulásai alapján annyira veszi komolyan a határvonalakat, mint az Ukrajnát “nácítlanító” Oroszország, bár arra szerencsére kevés az esély, hogy az amerikai hadsereg bármely országot lerohanja. Összeszedtük, miért került a három kiemelt célpont Trump fókuszába.