Tech HVG 2024. július. 04. 20:03

Megcsinálták a víztisztítót, ami egyszerre old meg két nagy problémát

Norvég kutatók szerint a világ bármely iparosodott országában fel lehetne használni a metódust, ami ivóvizet állít elő az ipari szennyvízből.

Két legyet egy csapásra – nagyjából így lehetne jellemezni a Norvég Tudományos és Technológiai Egyetem mérnökeinek legújabb fejlesztését. A kutatók egy olyan rendszert fejlesztettek, ami képes megtisztítani és ivóvízzé alakítani az ipar által megtermelt szennyvizet, ehhez pedig a szintén az ipartól származó hulladékhőt használják fel – írja az Interesting Engineering.

A beszámoló szerint az ipari hő előállítására megy el a globális energia jelentős része, a gyártás végén azonban a maradék hő a vizekben vagy a levegőben köt ki – ami nettó pazarlás. A becslések szerint ez évente 20 TWh hulladékhőt jelent csak Norvégiában. Ha ezt átfordítjuk, akkor egyértelműen látni, hogy ez a mennyiség fele a norvég háztartások éves energiaigényének, de a fűtésre használt energia teljes mennyiségét fedezné.

Kim Kristiansen, az egyetem kémikusa és csapata éppen ezért azon kezdett el gondolkodni, hogy miként lehetne ezt az óriási mennyiségű energiát hasznosítani. Mivel a hulladékhő mellett az ipari szennyvíz is komoly problémát okoz, ezért a kutatók a kettőre egyszerre próbáltak megoldást találni. Kiderült, hogy ha a szennyezett vizet egy vízlepergető membrán kis pórusain keresztül párologtatják el, a másik oldalon kicsapódó kondenzvíz iható. Az erről szóló tanulmány a Desalination című lapban jelent meg.

Rezsicsökkentés WC-lehúzással: egy magyar szabadalom, amely fűtésre használja a szennyvizet

A szennyvíz nemcsak büdös, hanem meleg is. Egy magyar feltaláló, Kiss Pál pedig ezt a hőt használta fel arra, hogy egy új fűtési rendszert alakítson ki. A Thermowatt Kft. a szennyvízből állít elő melegvizet, amivel hőszivattyú segítségével fűteni és hűteni is lehet.

A módszerrel olyan szennyeződéseket lehet kiszűrni, amelyek szilárdak és nem párolognak el a vízzel, sőt, még a tengervíz sótalanítására is alkalmas. Ehhez azonban hőenergia kell, amire az ipari hulladékhő tökéletesen alkalmas. Mivel a probléma a világ minden iparosodott országát érinti, ezért a szakemberek szerint a rendszer bárhol alkalmazható.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.