Tech HVG 2024. július. 03. 13:03

Saját űrállomást épít Oroszország, 2027-ben költözne bele

Oroszország 2033-ra egy hat modulból álló űrállomást építene meg a Föld körül, hogy elvégezhesse azokat a tudományos kísérleteket, amikre most a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén nincs lehetősége.

Oroszország még 2022-ben jelentette be először, hogy saját űrállomást tervez építeni. A projektről azóta nem sok szó esett, Jurij Boriszov, a Roszkoszmosz orosz űrügynökség vezetője azonban most új részleteket árult el a tervvel kapcsolatban. Ezek alapján igen ambiciózusak az orosz tervek.

A Reuters beszámolója szerint az első modult – amely többek között az energiaellátást is biztosítja – 2027-ben indítaná útnak a Roszkoszmosz. 2030-ra ez további három modullal egészülne ki, 2033-ra pedig még kettővel. Összesen 19 vállalat járul hozzá az űrállomás építéséhez.

Oroszország jelenleg a Nemzetközi Űrállomás (ISS) működtetésében is részt vesz, ám az elmúlt években – főként az ukrajnai invázió kezdete óta – egyre fagyosabb lett a viszony Moszkva és a Nyugat között. Egy ponton úgy volt, hogy az oroszok elhagyják az ISS-t, ám végül meggondolták magukat, így 2028-ig biztosan ott maradnak. A Nemzetközi Űrállomást a tervek szerint 2030-ban nyugdíjazná a NASA: miután az utolsó űrhajós is elhagyja az állomást, a Földbe csapódik majd.

A SpaceX semmisítheti meg a Nemzetközi Űrállomást

A NASA bejelentette, hogy Elon Musk cége, a SpaceX építheti meg azt az űrhajót, amely végül a Földnek irányítja a Nemzetközi Űrállomást.

Az oroszok hivatalosan azért szeretnék elhagyni mielőbb a Nemzetközi Űrállomást, mert az orosz modulok már elöregedtek. Eredetileg 15 évre tervezték őket, most 25 éve működnek, a legénységnek pedig több időt kell fordítani a karbantartásra, mint a tudományos projektekre.

Az új űrállomás lehetővé tenné Oroszország számára, hogy olyan kísérleteket is végezzen az űrben, amelyekre eddig nem volt lehetősége. Hogy ez pontosan mit jelent, azt nem tudni, azt viszont igen, hogy Moszkvának nemcsak az űrállomás megépítésére kell majd költenie, hanem új űrhajókra és fejlettebb indítóállásokra is.

Hogy mennyire sikerül ezt a szintet megugrania Moszkvának, azt egyelőre nem tudni. A Luna–25 nevű szonda, amelynek a Holdon kellett volna landolnia, 2023-ban belecsapódott az égitestbe, pedig 47 év után ez lett volna az a projekt, amely újra visszahozta volna Oroszországot az űrversenybe. Nem sokkal a kudarc után gombamérgezésben meghalt az orosz rakétatudós, aki a projekten dolgozott.

Megvan, miért semmisülhetett meg az orosz Luna-25 szonda, ami a Holdba csapódott

A Luna-25 korrekciós hajtóműve 84 másodperc helyett 127 másodpercig működött, amikor az űrállomás megpróbálta a leszállás előtti pályára állítani.

Eközben Kína javában építi a Mennyei Palota nevű űrállomását, amely még nem olyan nagy, mint az ISS, de folyamatosan bővül. Eközben az Egyesült Államok is elindítja saját űrállomását, a Haven–1-et, amit a kaliforniai Vast Space építhet meg. Ezek alapján meglehet, hogy hamarosan 3-4 űrállomás is kering majd a Föld körül.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.