Kínában egyre kevesebb vízerőművet lehet építeni, ezért az ezzel foglalkozó állami vállalat inkább szél- és napenergiában gondolkodik. Meg a szénben.
Óriási összeget költene Kína egy olyan energiabázisra, ahol a szénerőművek mellett a nap- és a szélenergia termelné meg az elektromos áramot. A Bloomberg azt írja, az állami tulajdonú China Three Gorges Renewables Group az ország legnagyobb, vízenergiával foglalkozó vállalata 80 milliárd jüant, vagyis mintegy 405,6 milliárd forintot szánna erre – összehasonlításként: a Puskás Aréna 190 milliárd forintból épült fel –, amelyben helyet kapna egy 16 GW kapacitású erőmű, valamint egy 5 GW-os tárolóegység is.
A lap szerint mindez annak a nagyszabású tervnek a része, amely szerint Kína 2030-ra 455 GW-nyi megújulóenergia-kapacitást építene ki a sivatagos területeken. A mostani projekt helyszíne Belső-Mongólia lenne, a teljes kapacitása pedig elérheti a 135 GW-ot, ha elkészül. A cég azért fordult a nap- és szélenergia felé, mert a vízlépcsők építése egyre kevésbé kivitelezhető. A tervezett szénerőmű három év múlva, 2027-ben kezdené meg működését.
2023 nyarán egy olyan 1 GW-os napelemfarmot adtak át Kínában, amely még a vízről visszaverődő fényt is képes energiává alakítani.
Kína zöldítési tervét ez a létesítmény erősen gyengíti, ugyanakkor – jegyzi meg a Bloomberg – a távol-keleti ország már többször megsértette az erre irányuló globális kötelezettségvállalását. Kína gyakran nyúl a szénhez, amikor a nap- és szélenergia nem áll kellő mértékben rendelkezésre.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.