Ausztrál kutatók szerint megnő a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata azoknál, akiknek éjfél után még mesterséges fény terheli a szervezetét.
Az már régóta ismert, hogy a kijelzők kék fénye belenyúlhat a szervezet cirkadián ritmusába, így aki este mobilozik, annak felborulhat az alvási ciklusa. Mindez olyan egészségügyi problémák kialakulásához vezethet, mint például az elhízás. Úgy tűnik azonban, hogy nemcsak ettől kell óvakodnia annak, aki szeretné megőrizni az egészségét.
Az ausztrál Monash Egyetem kutatói arra voltak kíváncsiak, milyen hatással van az emberre az éjszakai mesterséges fény. Itt nemcsak a mobiltelefon kijelzője, vagy a televízió által kibocsátott fényre kell gondolni, hanem olyanokra is, mint az utcai lámpa, a szórakozóhelyek világítása vagy az éjszaki műszak során használt lámpák fénye. Az eredményt a The Lancet Regional Health – Europe című tudományos lapban tették közzé.
A szakemberek összesen 84 790, 40 és 69 év közötti önkéntest vontak be a kutatásukba. Az alanyok mindegyike olyan készülékeket viselt a csuklóján – egy héten át, éjjel-nappal –, ami mérte a mesterséges fény erejét. A vizsgálat után a brit Biobank segítségével kilenc éven át követték nyomon az alanyok egészségi állapotának alakulását. Ezek alapján arra jutottak, hogy azok, akiknél később 2-es típusú cukorbetegség alakult ki, nagyobb eséllyel voltak hajnali fél 1 és reggel 6 óra között kitéve mesterséges fénynek – összegez a Science Alert.
A kutatás ugyan nem mutatott ki közvetlen ok-okozati összefüggést, azt azonban igen, hogy az éjszakai fény expozíciójával arányosan nőtt az anyagcsere-zavar kialakulásának kockázata, ami közvetlen indikátora a 2-es típusú cukorbetegségnek.
Az éjszakai fényexpozíció felső 10 százalékába tartozó résztvevőknél 67 százalékkal nagyobb volt a 2-es típusú diabétesz kialakulásának kockázata, mint akik az alsó 50 százalékhoz tartoztak. Akkor is ugyanez az eredmény jött ki, amikor figyelembe vették az alvási szokásokat és az alvás időtartamát, és az olyan tényezők sem változtattak ezen, mint
- a nem,
- a cukorbetegség genetikai kockázata,
- az étrend,
- a fizikai aktivitás,
- a nappali fénynek való kitettség,
- a dohányzás vagy
- az alkoholfogyasztás.
A kutatók az eredmények alapján úgy vélik, az éjszakai fénynek való kitettség csökkentése egyszerű és költséghatékony módja annak, hogy csökkentsék a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.
A tanulmánynak ugyanakkor vannak hiányosságai. Egyfelől a kutatók nem vették figyelembe az étkezések időpontját, ami hatással lehet a cirkadián ritmusra, másfelől olyan tényezőket sem, mint a gazdasági-társadalmi státusz, a lakhatás, valamint a vizsgálatban nem szerepelnek fiatalok. Emellett az is kiderült, hogy az egyes emberek szervezete nagyon eltérően reagált a különböző erősségű fényekre. Ez azért fontos, mert nem mindegy, milyen szintnél borul fel a melatonin termelődése, ami pedig beborítja a cirkadián ritmust.
A jövőben egy hasonló, de szigorúbb vizsgálatra is szükség lehet, hogy pontosabb képet kapjanak a kutatók a mesterséges fény egészségügyi hatásairól. Mindazonáltal az eredményt így sem szabad félvállról venni, és érdemes a lehető legjobban csökkenteni a mesterséges fény expozícióját.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.