Amerikai kutatók újfajta műtéti eljárást fejlesztettek ki, aminek köszönhetően egy algoritmus képes kiolvasni a lábizmokból érkező jeleket, majd azt a bionikus láb mozgatásához konvertálja át.
Az eddiginél természetesebb, stabilabb és gyorsabb lehet azoknak a sérülteknek a járása, akik művégtagot kell, hogy használjanak. A Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei által kifejlesztett új bionikus lábfejet a viselője a gondolataival is képes mozgatni: a rendszer leolvassa a láb izmai felől érkező jeleket, amit aztán az elektromosan működtetett boka vezérlésére konvertál át – számolt be róla a The Guardian.
A Nature Medicine tudományos folyóiratban megjelent publikáció szerint hét beteg kapott bionikus lábat, az ő járásukat pedig hét olyan emberével mérték össze, akik hagyományos protézist használtak. Az előbbi csoport tagjai kevesebb fájdalomról számoltak be azután, hogy elvégezték a bionikus láb szabályozásához szükséges műtétet. Összességében sokkal inkább az volt az érzésük, hogy a művégtag a testük része.
Ahhoz, hogy a protézist használni lehessen, egy újfajta amputációs műtéti eljárásra (agonist-antagonist myoneural interface, AMI) van szükség. Ennek célja, hogy az eljárás során két pár izomkapcsolatot megőrizzenek a szakemberek, amelyek az egészséges láb hajlítására és irányzására, valamint a lábfej oldalra billentésére szolgálnak.
A hagyományos műtétek során ezek az izomkapcsolatok megszakadnak, az AMI alatt azonban újra összekapcsolják őket. Ennek köszönhetően bár a betegnek már nincs lába, az izom-összehúzódások továbbra is nyomon követhetők maradnak. Ezt egy algoritmus segítségével az elektromosan működtetett bionikus boka mozgatására lehet átkonvertálni.
Hugh Herr, a tanulmány vezető szerzője szerint – akinek 1982-ben egy fagyási sérülés miatt mindkét lábát amputálni kellett – a beavatkozásnak köszönhetően az érintettek nemcsak a sík terepen tudnak majd biztosabban mozogni, hanem túrázni és táncolni is könnyebb lesz nekik. Emellett 41 százalékkal gyorsabban tudnak vele járni a betegek.
A szakember abban bízik, hogy egy napon ő is viselheti majd az újfajta bionikus végtagot.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.