New Yorkban szintet lépnének: be akarják tiltani a vélhetően függőségét okozó közösségi hírcsatornákat és az éjszakai értesítéseket a tizenévesek számára.
Számos kritika érte az elmúlt időszakban a közösségi média frekventált képviselőit (TikTok, Facebook, Instagram, Snap), állítólagos függőséget okozó természetükért és a gyerekekre, fiatalokra gyakorolt hatásuk miatt. New Yorkban ezért azt tervezik, hogy megtiltják a közösségi média platformoknak, hogy algoritmusokat használjanak a kiskorúaknak szánt tartalmak szülői beleegyezés nélkül történő kezelésére.
Mindez nem előzmény nélkül történik. Februárban New York polgármestere, Eric Adams beperelt olyan közösségi médiacégeket, mint a Meta és az Instagram, azzal vádolva őket, hogy hozzájárulnak a fiatalok mentális egészségügyi válságához. A kereset azt állítja, hogy a cégek szándékosan úgy alakították ki platformjaikat, hogy „céltudatos módon manipulálják és rákényszerítsék a gyerekeket és a tizenéveseket a közösségi média alkalmazások használatára”.
Több forrás is megerősítette, hogy az állam törvényhozói és Kathy Hochul kormányzó általános megegyezésre jutottak a jogszabályokról, amelyek „korlátozzák a közösségi média cégeket abban, hogy függőséget okozó algoritmusokat használjanak”, hogy a gyerekek folyamatosan lapozhassanak a telefonjukon. A még véglegesítés alatt álló, de várhatóan a napokban megszavazásra kerülő törvényjavaslat azt is megtiltaná, hogy a kiskorúaknak szülői beleegyezés nélkül küldjenek értesítést éjszakai órákban, és megtilatná a vállalatoknak a 18 éven aluli felhasználók adatainak értékesítését.
A közösségi média káros hatásai pedig sajnos egyértelműek. A függőséget okozó jelleg túlzott képernyőidőhöz vezethet, ami számos olyan problémával jár együtt, mint az alvászavarok, a csökkent fizikai aktivitás és a leromlott tanulmányi teljesítmény. Ráadásul a gyerekek a közösségi médiában (megfelelő felügyelet nélkül) olyan nem megfelelő tartalmaknak is ki vannak téve, amelyek károsak lehetnek a fejlődésükre. Ide tartoznak az erőszakos képek, a szókimondó anyagok és a téves információk, amelyek torzíthatják a világról alkotott képüket. A gyerekek közösségimédia-használatát szabályozó törvénytervezet egyébként az első ilyen jellegű az Egyesült Államokban.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.