Tech hvg.hu 2024. június. 13. 08:03

„Ez egy igazi csoda” – Egy áttörés elhozhatja karbonsemleges cementet

Gyakorlatilag száműzhető a széndioxid-kibocsátás a cement- és betongyártás folyamatából, köszönhetően a Cambridge-i Egyetem kutatói által kidolgozott eljárásnak.

A cement- és az acélgyártás a világ széndioxid-kibocsátásának jelentős hányadát adja, és az állandó építkezések miatt mindkét anyagra óriási igény mutatkozik. (A cement a beton egyik fő alapanyaga, és ennek van a beton előállításában a legnagyobb károsanyag-kibocsátása is.)

Ennek okán aktívan keresik a megoldást a környezetszennyezés problémájára, és úgy tűnik, a Cambridge-i Egyetem megoldása mindkét anyag környezetkárosító hatásait enyhítheti.

Ez a megoldás pedig nem más, mint az, hogy a „régi” betont acélfeldolgozó kemencékbe dobják: a folyamat, amellett, hogy megtisztítja a vasat, melléktermékként „reaktivált rementet” is előállít. Ha ezt megújuló energiából viszik véghez, a folyamat eredményeképp akár teljesen karbonsemleges lehet az előállított cement – összegez a New Atlas.

A kutatók a hagyományos cementet – mely kötőanyagként szolgál a betonban – lecserélték az újrahasznosított változatára. Mint kiderült, amellett, hogy remekül meg tudja tisztítani az acélt a kemencében, a maradék salak, ha gyorsan lehűtik, új portlandcementté alakul. A végeredményül kapott beton gyakorlatilag ugyanolyan, mint a hagyományos változata.

A megállapításaikat a Nature folyóiratban publikáló kutatók szerint a folyamat nem jár jelentősen magasabb költségekkel, ám az előállítás során keletkező szén-dioxidot nagymértékben csökkenti.

Cement, ami úgy működik, mint egy akkumulátor? Akár a házak, utak is készülhetnek belőle

Elsőre furcsán hangzik, pedig nagyon is valós: kutatók gyakorlatilag bárhol fellelhető összetevőkből készítettek egy új anyagot, amely akkumulátorként viselkedik, de épületek, utak alapjául is szolgálhat. Mindez pedig új utakat nyithat a megújuló energia tárolásában is.

Kis léptékben már sikerrel alkalmazták a megoldást, és nemsokára következik az ipari kísérletek – ezek egyikében két óra alatt 66 tonna cementet szeretnének előállítani. Hogy mennyire hisznek a szakemberek a megoldásuk sikerében, jól szemlélteti, hogy szabadalmi kérvényt nyújtottak be hozzá.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.