Tech hvg.hu 2024. június. 07. 16:03

Felütötte fejét egy potenciálisan halálos megbetegedés, amit valamilyen módon a koronavírus tesz veszélyessé

Különös járvány ütötte fel a fejét az angliai Yorkshire-ben, amit a kutatók a 2020 és 2022 közötti időszakban egyértelműen a koronavírus-járványok hullámaihoz tudtak kötni.

Koronavírus-járvány
Friss cikkek a témában

Anglia északi részén egyre több embernél jelentkezik egy ritka, de halálos kimenetelű autoimmun megbetegedés, a kutatások pedig azt mutatják, hogy a járvány a koronavírus-fertőzéshez köthető – számolt be róla az IFLScience. Az Anti-MDA5 pozitív dermatomyositis néven ismert betegség főként az ázsiai populációnál volt megfigyelhető a világjárvány előtt, jelenleg azonban Yorkshire-ben diagnosztizálnak egyre több esetet.

A problémát az jelenti, hogy az MDA5 (melanoma differentiation-associated protein 5) nevű enzimet megtámadják az antitestek, ami progresszív intersticiális (vagyis a sejtek közötti folyadékot érintő) tüdőbetegséggel jár, és amit a tüdőszövet hegesedése jellemez. Az orvosok 2020 és 2022 között hatvan új estről számoltak be Yorkshire-ben, közülük nyolcan vesztették életüket.

AFP / Ina Fassbender

A jelenséggel kapcsolatban a Kaliforniai Egyetem tudósai is vizsgálódni kezdtek. Az adatokból kiderült, hogy a betegség megjelenése és felfutása egybeesett a koronavírus-járvány hullámaival. A kutatók figyelmét ez még inkább felkeltette, az MDA5 ugyanis egy RNS-receptor, ami kulcsszerepet játszik a koronavírus felismerésében.

Az eBioMedicine-ben megjelent tudományos publikáció szerint a kutatók a vizsgálat során felfedezték, hogy az MDA5-ben szenvedő betegeknél az interleukin-15 (IL-15) nevű gyulladásos citokin szintje is magas. Pradipta Ghosh, a tanulmány szerzője szerint az IL-15 teljesen kimerítheti a sejteket, és olyan immunológiai fenotípust hozhat létre, ami a progresszív intersticiális tüdőbetegség vagy a tüdőfibrózis előjelének tekinthető.

Hatszor nagyobb a veszély: bénulást okozhat a koronavírus-fertőzés, berobbanthat egy ritka autoimmun betegséget

Azoknál, akik elkapják a koronavírust, hatszorosára nő az úgynevezett Guillain-Barré-szindróma kialakulásának kockázata. Ez életveszélyes is lehet, ha a légzőszerveket érinti. A koronavírus elleni védőoltás tompítja ezt a hatást.

A kutatók külön kiemelik, hogy a 60 betegből csak nyolcnak volt pozitív koronavírus-tesztje, ami arra utal, hogy még az enyhe lefolyású fertőzés is kiválthatta az MDA5-öt.

Ghosh szerint a probléma valószínűleg nemcsak Yorkshire-ben megfigyelhető, így érdemes lenne nagyobb, globális vizsgálatot is folytatni ezen a téren.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.