Tech hvg.hu 2024. május. 14. 20:03

Új szuperkontinens alakulhat ki, nagyon meg fog változni a Föld, rá sem lehet majd ismerni – videó

Kutatók szerint a bolygó lemezeinek mozgása arra enged következtetni, hogy a ma ismert kontinensek előbb-utóbb szuperkontinensé állnak majd össze.

Körülbelül 200 millió évvel ezelőtt a Föld utolsó szuperkontinense, a Pangea elkezdett feldarabolódni, a lemeztektonikai hatásoknak köszönhetően pedig a kontinensek lassan eljutottak a mai helyükre. A vándorlás azonban nem állt meg, a számítógépes modellek pedig már képesek megmutatni, hogy hogyan nézhet ki a világunk évmilliók múlva.

A lemeztektonika létezését csak nemrég fedezte fel a tudomány. Egész pontosan Alfred Wegner német meteorológus beszélt róla először 1912-ben, idézi fel az IFLScience. A tudós azt feltételezte, hogy a kontinensek régen egy ősi kontinens részei voltak, amit Pangeának nevezett el. Az elméletét az 1960-as években sikerült bizonyítani az addigra rendelkezésre már álló technológia segítségével.

A kutatók azóta nemcsak pontosítani próbálták a vándorlás modelljét, hanem azt is igyekeznek kiszámolni, hogy milyen formálódás várható a jövőben. A független nonprofit kutatóhálózat, az Advancing Earth and Space Sciences (AGU) kutatói azt vizsgálva készítettek egy ilyen modellt, hogy hogyan befolyásolja az ár-apály jelenség a tektonikus lemezek mozgását.

Future supercontinent formation

Tectonic movement dictates not only the placement of Earth’s continents, but also the shape and size of its ocean basins. In this animation, tectonic movement is projected millions of years into the future. Viewers can see the continents slowly move toward a supercontinent formation.

Egy frissített modellben már azt is lehet látni, hogy 250 millió év múlva hogyan nézhet ki a Földön a domborzat. Az így létrejövő újabb szuperkontinenst Pange Proximának nevezték el az AGU kutatói.

Animation: How the next supercontinent will form

This animation shows the predicted future formation of the next supercontient, Pangea Proxima, over the next 250 million years. Animations created by Christopher R. Scotese, PALEOMAP Project/Northwestern University, and Ben A. van der Pluijm, University of Michigan. Read more about plate tectonics here: https://agupubs.onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1029/2019EA000989 Watch more plate tectonics animations here: https://www.youtube.com/watch?v=UevnAq1MTVA&feature=youtu.be Music: Divine Life Society by Jesse Gallagher.

Bármennyire is látványosak ezek a szimulációk, Mattias Green, a walesi Bangor Egyetem kutatója szerint ezek nem azért készülnek, hogy megtudják, miként néz majd ki a Föld több százmillió év múlva, hanem azért, mert sok minden megtudható arról, hogyan mozognak a tektonikai lemezek, és ez milyen hatással lehet például azokra, akik két lemez határán élnek.

Emellett arra is bizonyítékul szolgálnak, hogy a Föld jelenleg egy erős árapály-energia időszakon megy keresztül, ami még nagyjából 20 millió évig fog tartani. Ezután viszont az óceáni medencék egyetlen hatalmas víztestet kezdenek majd alkotni, ami miatt kevesebb és gyengébb hullámzásra lehet számítani. Ennek eredményeként kevésbé keveredik majd el a tápanyag a vízben, így az óceánfenék oxigénhiányossá válhat, az élet pedig megszűnik abban a régióban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.