Japán mérnököknek sikerült teljesíteniük az űrszemét eltakarítására indított küldetés első részét, így hamarosan valóban eltűnhet a Föld körüli pályáról a kiszemelt hulladék.
Komoly gondot jelent a tudósok számára, hogy a Föld körül – a korábbi küldetések miatt – rengeteg űrszemét kering. Ezek egyre nagyobb veszélyt jelentenek az újabb és újabb küldetésekre, mert egyre több van belőlük, a sebességük pedig olyan nagy, hogy már egy apró anyacsavar is súlyos károkat okozhat például a Nemzetközi Űrállomásban.
A szakemberek leginkább a Kessler-effektustól tartanak. Ez azt írja le, hogy az egymással ütköző űrszemetek láncreakcióhoz hasonló módon egyre több űrszemetet generálnak. A kutatók ezért szeretnének valamilyen módon megszabadulni ezektől. Ezen dolgozik a NASA, Kína, az oroszok és Japán is. Utóbbi már el is indított egy küldetést, ami azt demonstrálná, hogy lehetséges az űrszemét eltakarítása. A projekt most elérte az első mérföldkövét: sikeresen manőverezett oda egyhez, és sikerült is róla fotót készítenie az űrszondának.
Az ADRAS-J (Active Debris Removal mission by Astroscale-Japan) nevű küldetés februárban startolt el, azóta pedig számos manővert hajtott végre az űreszköz, hogy megközelítse és követni tudja a szóban forgó űrszemetet. Ez nem volt egyszerű feladat, mivel ezek az eszközök semmilyen pozíciót nem tudnak megadni magukról.
A mérnökök közölték, a szerkezet nem irányítható és nem is lehet vele kommunikálni, vagyis arra nincs esély, hogy „szép szóval” befogják. Hamarosan egy újabb küldetés indulhat a szeméthez, az ADRAS-J2, ami ismét lefotózná a törmeléket, majd egy robotkar segítségével be is fogná azt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.