Tech hvg.hu 2024. május. 09. 19:03

3,6 milliárd forint üti a markát annak, aki segít a hatóságoknak letartóztatni ezt a férfit

Egy orosz állampolgárt, Dmitrij Jurijevics Horosevet vádolják az elmúlt évek legsúlyosabb zsarolóvírus-támadásaival, melyek számos nagy vállalatot és szervezetet céloztak meg.

Dmitrij Jurijevics Horosev – így hívják jelenleg az egyik legismertebb zsarolóvarus-banda, a LockBit 31 éves orosz vezetőjét, akit eddig csak a LockBitSupp álnéven lehetett ismerni. (Lásd nyitóképünkön.)

A kilétét kedden tárta fel a brit bűnüldözési ügynökség által vezetett koalíció, mondván a férfi üzemelteti és fejleszti a jól ismert, rendkívül veszélyes LockBit zsarolóvírust (ransomware). Egyúttal az amerikai igazságügyi minisztérium (DOJ) is bejelentette, hogy vádat emelt Horosev ellen, számítógépes bűnök – csalás, zsarolás – bűntettével, írja a TechCrunch.

Merrick B. Garland főügyész a kapcsolódó közleményben kifejtette: a kibertámadási módszerrel több mint 2000 áldozatot vettek célba eddig, és több mint 100 millió dollár értékű bevételre tettek szert. Az áldozatok feltört rendszereit ugyanis az ilyen támadások során zárolják valamilyen titkosítással, melyhez a visszafejtési kódot csak igen magas összeg ellenében adják meg a támadók – bár nincs kőbe vésve, hogy fizetés esetén ténylegesen el is küldik a kódot.

A DOJ megjegyzi: a férfi a Moszkvától kb. 480 kilométerre, délre fekvő Voronyezs városából származik.

A bűnüldöző szervek a LockBit év elején lefoglalt sötét webes oldalán megjelent közleményben fedték fel a férfi kilétét, egyúttal 10 millió dolláros – azaz körülbelül 3,6 milliárd forintos – jutalmat is kínáltak annak, aki segíti a hatóságokat a letartóztatásában, elítélésében.

10 ország rendőrei kellettek hozzá, de megérte: lecsaptak az egyik leghírhedtebb kiberbűnöző-csoportra

Tíz ország bűnüldöző szervei közös erővel csaptak le a LockBitre, mely az elmúlt években számos nagyvállalat és szervezet ellen indított zsarolóvírus-támadást.

Az amerikai kormányzat szankciókat is kivetett Khoroshevre, ami a gyakorlatban leginkább azt jelenti, hogy a LockBit-támadások áldozatai sem fizethetnek neki váltságdíjat. Aki ezt megszegi, az maga is súlyos büntetésre számíthat.

Bár februárban a visszafejtési kulcsokat is nyilvánosságra hozták a hatóságok, a LockBit a jelek szerint továbbra is működik.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Világ Németh András 2024. november. 30. 12:30

Így halnak meg Oroszországban a semmiért az észak-koreai katonák

Amerikai illetékesek is megerősítették, hogy észak-koreaiak is voltak azok között a katonák között, akik a napokban az oroszországi Kurszk térségében életüket vesztették egy brit manőverező robotgépekkel végrehajtott ukrán támadásban. Közben az is kiderült, hogy a Putyin segítségére vezényelt távol-keleti katonák zsoldja leginkább Kim Dzsong Un diktátort és környezetét gazdagítja.