Tech hvg.hu 2024. április. 06. 16:06

Így dübörgött 33 Raptor a SpaceX űrbázisán - videó, fotók a 70 méteres hordozórakéta tesztjéről

Újabb lépéssel került közelebb gigantikus űrterveinek megvalósításához a SpaceX.

Elon Musk űrvállalkozása, a SpaceX sikeresen tesztelte űrhajójának hordozórakétáját, a Super Heavy Boostert a texasi űrbázisán pénteken. A 70 méteres rakétafokozatnak ezúttal az összes (33 darab) Raptor hajtóművét begyújtották, és ez még csak egy része a hatalmas űrhajónak. Az 50 méteres felső fokozatot, a Starshipet ezúttal nem csatlakoztatták, a teljes rakétarendszer 122 méter magas lesz.

SpaceX on Twitter: “Additional views from today’s Super Heavy static fire pic.twitter.com/jSmw7UxKF8 / Twitter”

Additional views from today’s Super Heavy static fire pic.twitter.com/jSmw7UxKF8

A Space.com szakportál azt írta, a világ legerősebb rakétájának úgynevezett statikus hajtóműtesztje során a hordozórakéta nem emelkedett a levegőbe – csak egy rövid időre gyújtották be a hajtóműveket, az indítóálláshoz rögzítve. De így is drámai volt a hatás, ahogy a SpaceX videóján is látható:

SpaceX on Twitter: “Static fire of the Flight 4 Super Heavy booster pic.twitter.com/6KMgvKSmSK / Twitter”

Static fire of the Flight 4 Super Heavy booster pic.twitter.com/6KMgvKSmSK


A teszt sikerével megnyílt az út a Starship következő, negyedik tesztrepülése előtt, ami májusra várható.

A korábbi tesztrepülések alapján van ok a bizakodásra: míg az első alkalommal a repülés mindössze 4 percig tartott (miután a két rakétafokozat nem tudott szétválni a levegőben), másodjára ezt a műveletet már sikerült abszolválni. A legutóbbi, márciusi teszt során még tovább jutottak, akkor a Starship már közel 50 percig tartózkodott a levegőben:

SpaceX on Twitter: “Starship’s third flight test was a step towards a rapidly reusable future pic.twitter.com/TGAuLNLk2y / Twitter”

Starship’s third flight test was a step towards a rapidly reusable future pic.twitter.com/TGAuLNLk2y

Az űrhajóval Elon Musk a Marsot célozza meg, de a Holdra szálláshoz is beveti majd a NASA: az Artemis programban ugyanis a SpaceX-szel kötött partnerséget az amerikai űrügynökség, így a tervek szerint 2026 szeptemberében már űrhajósokat szállíthatnak a Hold déli sarkához.

Ha máskor is értesülni szeretne a SpaceX rakétatesztjeiről, kövessea a HVG Tech rovatának űrkutatásról is szóló Facebook-oldalát.

Hirdetés