Tech hvg.hu 2024. április. 03. 16:03

100 másodpercig hétszer forróbban izzott a koreai mesterséges Nap, mint az igazi Nap magja

Újabb rekordot ért el a dél-koreai KSTAR kísérleti fúziós reaktor. Üzemeltetőinek célja, hogy 2026-ra sikerüljön a mostaninál is háromszor jobb eredményt elérni.

A KSTAR (vagyis a Korea Superconducting Tokamak Advanced Research) a bolygó egyik legfejlettebb fúziós tesztreaktora. A koreai mesterséges Nap néven emlegetett építmény most új rekordot állított fel a működésében, miután minden korábbinál tovább tartotta fenn a fúzióhoz szükséges hőmérsékletet.

A fúzió a csillagok működéséhez szükséges alapvető folyamatot jelenti, ami alacsonyabb hőmérsékleten zajlik, mint amire a Földön ugyanehhez szükség van. Ennek oka, hogy a csillagnál a gravitáció a feladat nagy részét megoldja: olyan erős, hogy a fúzió valószínűsége nagy. Ahhoz, hogy egy fúziós reaktorban itt a Földön ugyanezt a folyamatot le lehessen másolni, nagyjából 100 millió Celsius-fokra van szükség. Ez hétszerese a Nap magjánál mérhető hőmérsékletnek.

A KSTAR először 2018-ban érte el ezt az értéket, de csak 1,5 másodpercig tudta ezt tartani. Egy évvel később már 8 másodpercnél jártak a mérnökök, 2020-ban pedig 20 másodpercig tudták ilyen hőmérsékleten tartani a plazmát. Egy évre rá már 60 másodpercig sikerült fenntartani ezt az állapotot – írja az IFLSceince.

100 millió Celsius-fokot értek el rövid időre egy koreai reaktor belsejében

Koreai tudósok újabb jelentős eredményt értek el egy általuk fejlesztett magfúziós reaktorral.

A koreai mérnökök azóta ismét továbbfejlesztették a KSTAR-t, ennek köszönhetően pedig ott tart a projekt, hogy a 100 millió Celsius-fok 48 másodpercig fenntartható, míg a plazma hőmérséklete 100 másodpercig marad ilyen magas. A cél az, hogy 2026-ra sikerüljön elérni a 300 másodpercet.

Ez az eredmény azért is nagyon fontos, mert KSTAR technológiája és eredményei segíthetnek az olyan fúziós erőművek megépítésében, mint az európai ITER. A Franciaországban épülő erőmű a tervek szerint kereskedelmi léptékű lenne, ha pedig bekapcsolják, korlátlan energiát biztosít majd a fogyasztók számára.

Az ITER a tervek szerint 2025 decemberében állíthat elő először plazmát. Az élettartamát 30 évre kalibrálják.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?