Kína egy multifunkciós, 100 kilogrammos robotot küldene a Holdra valamikor 2028-ban. A gépezet jó munkásemberként a holdbéli porból és kőzetből készítene téglát egy leendő holdbázishoz.
A tervek szerint 2028-ban indítaná el Kína a Csang'o-8 nevű űrszondát a Hold felé. A szerkezet egy leszállóegységet, egy holdjárót, valamint egy többfunkciós robotot is magával vinne a Föld kísérőjére. A misszióban összesen 14 tudományos műszer kerülne az égitest felszínére, amelyek segítségével kiterjedt megfigyelést végeznének a szakemberek, és olyan kritikus adatokat szereznének meg, amelyek hasznosak lehetnek a jövőbeni kutatásokhoz.
A kínai űrhivatal (CNSA) weboldalára felkerült dokumentum alapján a szervezet most nemzetközi partnereket toboroz a küldetéshez, akik a rendszer felépítésétől a rakomány összeállításáig és a küldetés levezényléséig mindenben segíteni tudnának.
A South China Morning Post szerint a dokumentum egyik legérdekesebb része, hogy egy 100 kg-os robot tervezéséhez is várja a jelentkezőket a CNSA. A szerkezetnek képesnek kell majd lennie a különböző objektumok megfogására, szállítására és elhelyezésére, valamint a Hold talajának mozgatására is.
Az akkumulátorról üzemelő egység legfontosabb feladata az lenne, hogy műszereket és alkatrészeket vigyen az űrhajóról a Hold felszínére. Emellett alkalmasnak kell lennie arra, hogy különböző tárgyakat szereljen össze, óránként pedig 400 métert tudjon megtenni.
Az Interesting Engineering azt írja, a robot várhatóan holdkőzeteket gyűjt majd be, hogy azt egy csúcstechnológiás eszközzel tárolja a rover fedélzetén. Ez lehetővé teszi a kőzet kémiai felépítésének és korának elemzését, betekintést nyújtva a Hold geológiai evolúciójába.
A robot megfelelő működése azért is kritikus, mert ezzel a géppel építené meg Kína az oroszokkal közösen tervezett holdbázisát. A CNSA tervez között szerepel például, hogy a gép a Nap energiája segítségével olvasszon meg a Hold felszínén lévő kőzeteket, hogy aztán téglákat készítsen. Ezekből a téglákból áll majd össze a bázis, ahol a jövőben az űrhajósok élnek majd.
3D-nyomtatással építene épületeket a Holdon Kína
Öt éven belül, a holdi anyagokat felhasználva készítene holdi bázist Kína. Egy robotot is útnak indítanak majd, ami „téglákat" készítene az ott található talajból.
A robot emellett mérné a talaj hőmérsékletét, a Hold rengéseit, a sugárzást, a Föld mágneses mezőjét, és még egy sor más, hasznos paramétert, amelyek segítenek feltárni az égitest működését és az őt érő hatásokat.
A CNSA március 10-ig várja a partnerek jelentkezését.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.