És így múlik, vagy legalábbis pihen a kvantumtechnológia dicsősége. Amibe pár éve még döntötték a pénzt, azt most már nem is tartják annyira vonzónak a nagy pénzeszközökkel gazdálkodók. Jött ugyanis helyette más, aminek fényesebb, de mindenekelőtt hamarabb megtérülő jövőt jósolnak.
Nem jártak jól azok a startupok, amelyek a korábban annyira fontosnak vélt kvantumtechnológiára tettek, a kvantumcégek ugyanis 50 százalékkal kevesebb kockázatitőke-finanszírozást kaptak tavaly. Ennek oka, hogy a befektetők áttértek a generatív mesterséges intelligenciára, vagy elzárkóztak ezekkel az induló vállalkozásokkal kapcsolatos kockázatos fogadásoktól – írja a The Register. Azt senki sem vitatja, hogy a kvantumszámítástechnika terén előrelépés történik, de a technológia gyakorlati alkalmazásáig még valószínűleg hosszú éveknek kell eltelniük.
A kvantumtechnológiába történő befektetések 2022-ben 2,2 milliárd dolláros csúcsot értek el, mivel a bizalom (vagy a hype) szépen nőtt ezen a feltörekvő piacon, azonban ez a finanszírozás tavaly körülbelül 1,2 milliárd dollárra esett a The Quantum Insider által készített legutóbbi State of Quantum jelentés szerint. A globális adatból kiugrik az Egyesült Államok, ahol 80 százalékos csökkenés következett be a kvantumkockázati tőkében, miközben az ázsiai-csendes-óceáni térség 17 százalékkal esett vissza, az EMEA-régió (Európa, Közel-Kelet, Afrika) pedig kismértékben, három százalékkal nőtt.
A kvantumipar persze továbbra is a hasznos kvantumrendszerek felé halad, csak lassabb ütemben, és a finanszírozás csökkenését a szélesebb kockázatitőke-trendek részének kell tekinteni.
„A generatív mesterséges intelligencia iránti megnövekedett érdeklődéssel párhuzamosan elkezdtük megfigyelni, hogy a kvantumokba fektetett finanszírozás egy része mesterségesintelligencia-kezdeményezésekhez és vállalatokhoz került. A generatív mesterséges intelligencia az új feltörekvő technológia, amelyet a végfelhasználók azonnal használhatnak, míg a kvantum, bár legalább annyira ígéretes technológia, még mindig nagyon korai fejlesztés alatt áll” – mondta Heather West, az IDC kvantumszámítási, infrastrukturális rendszereinek, platformjainak és technológiájának kutatási menedzsere a The Registernek.
Matthew Brisse, a Gartner Research alelnöke is egyetértett ezzel. Szerinte a befektetési prioritások enyhén eltolódnak a generatív mesterséges intelligencia irányába. Ha a szervezetek 10 innovációs dollárt költöttek kvantumokra, akkor most csak ötöt költenek. Nem hagyják el teljesen, hanem inkább a generatív MI-ra fókuszálnak, ami hamarabb megtérülhet.
A jelentés szerzői arra is kitérnek, hogy a kormányok által támogatott projektek és kutatóközpontok felléptek a hiány egy részének pótlására, biztosítva a kvantumszámítástechnika folyamatos fejlődését. Példákat is említ, köztük az idén megnyíló Egyesült Királyság Nemzeti Kvantumszámítási Központját (NQCC), valamint az Israel Quantum Computing Center, amelyet a Quantum Machines, a kvantumrendszerek működtetéséhez szükséges infrastruktúra fejlesztésére összpontosító startup felügyel. 2023-ban jelentős előrelépés történt a technológiában is: az IBM és az Atom Computing is először mutatott be például 1000 qubitnél nagyobb kvantumrendszereket. A Quantum Origin pedig nemrégiben piacra dobta Kínában a harmadik generációs kvantumszámítógépét a globális felhasználók számára nyitott kvantumszolgáltatásokkal.
A jövőt illetően a jelentés rávilágít a kvantumágazat előtt álló számos kihívásra. Az egyik az, hogy adatbiztonsági és adatvédelmi okokból helyszíni kvantumszámítási erőforrások állnak rendelkezésre, nem pedig a felhőben lévők. Ez valószínűleg leginkább a pénzügyi szolgáltatásokat, a védelmet és az egészségügyet érinti.
Mindenesetre a „kvantumelőny" és gyakorlati hasznosítása jelenleg 5-20 évnyire van, és a kvantumcégek számára a legnagyobb kihívás az érdeklődés és a befektetések életben tartása lesz – írják az elemzők a State of Quantum jelentésben.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.