Újból működésbe lépett, és már felvételeket is készít a környékén található kőzetekről a japán holdszonda – több mint egy héttel azután, hogy átmenetileg pihenőre küldték a szakemberek energiaellátási gondok miatt.
Működésbe lépett a SLIM japán űrszonda, mely január 20-án landolt a Holdon, de leszállása után energiaellátási problémák miatt egy időre ki kellett kapcsolni – közölte hétfőn a JAXA japán űrügynökség. „Tegnap este sikerült kapcsolatba lépni a SLIM-mel, és újra működésbe lépett” – írják az X-en.
Az űrhivatal azt is megjegyezte, hogy a szonda többsávos kamerája megkezdte a felvételek készítését, és el is küldte erről az első képeket.
A SLIM szonda január 20-án a tervezett helyszínen, nagy pontossággal szállt le a Holdra, de landolás közben félrebillent, napelemei nem a Nap felé néztek, és mivel nem tudták ellátni energiával, kikapcsolták. A Sky News szerint az tette lehetővé a holdszonda újbóli üzembe állítását, hogy újra napfény éri.
A JAXA tájékoztatása szerint a Shioli nevű, 300 méteresnél kisebb átmérőjű kráterben landolt SLIM jelenleg a Hold felszínét vizsgálja, és kőzetelemzéseket végez.
Communication with SLIM was successfully established last night, and operations resumed! Science observations were immediately started with the MBC, and we obtained first light for the 10-band observation. This figure shows the “toy poodle” observed in the multi-band observation. pic.twitter.com/WYD4NlYDaG
— 小型月着陸実証機SLIM (@SLIM_JAXA) January 29, 2024
Japán az ötödik ország az egykori Szovjetunió, az Egyesült Államok, Kína és India után, amely sikeres holdra szállást hajtott végre. A SLIM által gyűjtött adatokat az amerikai Artemis űrprogramhoz is felhasználják.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.