Egy nemzetközi kutatócsoport magas hőmérsékleten és nagy nyomás mellett hozta létre azt a szén-nitrid anyagot, amely a jövőben sok területen helyettesítheti a gyémántot.
A gyémánt az egyik legkeményebb olyan anyag a Földön, amely a természetben is előfordul. Az Advanced Materials című tudományos lapban megjelent tanulmány szerint amerikai, európai és orosz kutatókból álló nemzetközi kutatócsoport olyan erős, rendkívül szívós anyagot kísérletezett ki, ami olyan kemény, mint a gyémánt, és a jövőben űrhajók, vagy akár autók megerősítésére is fel lehetne használni.
A tudósok olyan szerves félvezető szén-nitridet állítottak elő, amely keményebb, mint a speciális alakba rendeződött bór-nitrid. Ez utóbbi egy olyan kristályos, szervetlen anyag, amely keménységét tekintve közvetlenül a gyémánt mögé sorolható.
A mostani felfedezés azért is jelentős, mert a kutatók már az 1980-as években megjósolták, hogy lehet ilyen szén-nitrid anyag, ám létrehozni egészen eddig nem tudták – írja a BGR. Emiatt a tudósok eredménye hatalmas áttörésnek számít az anyagtudomány területén.
A tudósokat is megdöbbentette, hogy működik a fémek öngyógyítása
Tíz évvel azután, hogy egy szimuláció rávilágított, a fémek képesek lehetnek beforrasztani saját repedéseiket, amerikai kutatóknak sikerült kísérlettel is igazolniuk az elméletet.
Az anyagot a kutatók úgy hozták létre, ahogy a természetben a gyémánt is képződik: rendkívül magas nyomáson, magas hőmérséklet mellett.
Bár nem valószínű, hogy ékszer készül belőle, más területeken – például a bányászatban vagy a fúrószáraknál – helyettesítheti azt. Emiatt ezek az alkatrészek olcsóbbá válhatnak.
A kutatók úgy vélik, a mostani eredmény csak az első, és hamarosan további, rendkívül kemény anyagokat fedezhetnek fel.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.