Tech hvg.hu 2024. január. 06. 22:27

Földre parancsoltak közel 200 Boeing 737 MAX-ot, miután az egyik egy darabja leszakadt

A gép kényszerleszállást hajtott végre.

Az amerikai légiközlekedési hatóság (FAA) felszállási tilalmat rendelt el 171 darab Boeing 737 Max 9 típusú repülőgépre, miután egy ilyen utasszállító kényszerleszállást hajtott végre, mert a levegőben levált a törzse egy darabja – írja a BBC.

Az Alaska Airline Portlandből a kaliforniai Ontarióba tartó járatán 171 utas és hatfős személyzet utazott. A repülőgépet mindössze nyolc hete állították forgalomba.

A repülő nem sokkal a felszállás után, nagyjából 4900 méteres magasságból fordult vissza, és biztonságosan leszállt. Az egyelőre nem világos, hogy miért szakadt le róla a borításának egy darabja – a közösségi médiában megjelent felvételek alapján – egy olyan részen, ahová igény szerint extra vészkijáratot lehet beépíteni.

Az egyik utas arról számolt be, hogy repülés közben egy hangos csattanást, azután süvítő hangot hallottak a gép bal oldala felől, aztán leestek eléjük azok a maszkok, amelyek akkor kerülnek elő, ha a kabinban hirtelen csökken a nyomás. „Ült egy gyerek abban a sorban, akiről leszakadt és kirepült a gépből a pólója. Az anyja erősen fogta, nehogy vele is ez történjen” – idézte fel az utas.

A történtek után az Alaska Airline úgy döntött, hogy minden ilyen típusú gépét a földön tartja, amíg alaposan át nem vizsgálják. A légitársaság később azt közölte, hogy a repülők negyedét már át is nézték a karbantartók, és mivel nem találtak problémát, újra forgalomba állítják őket.

Az FAA döntése értelmében a többi kijelölt gépet is át kell nézni. A Boeing azt közölte, hogy egyetért, és segítséget nyújt a vizsgálatok során.

Nem most van először probléma a Boeing 737 Max típussal: a gépek húsz hónapon át nem repülhettek azután, hogy 2018-ban Etiópiában, 2019-ben pedig Indonéziában történt velük tragikus baleset, amelyekben összesen 346 ember halt meg.

A fejleményekért kövesse a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.