Tech hvg.hu 2023. december. 20. 15:03

Jöhet tanulni Amerika: Európában már több a jól képzett mesterségesintelligencia-szakértő

Európa ma már több magasan képzett szakembert számlál a mesterséges intelligencia (MI) területén, mint az Egyesült Államok – állítja egy brit kockázatitőke-cég kutatása. Ez nem volt mindig így, azonban az egy évtizednyi gyors fejlődés meghozta a gyümölcsét.

Korunk egyik technológiai hívószava a mesterséges intelligencia: soha nem látott ütemű fejlődés indult ezen a területen. Európa sem marad le, sőt. Egy évtizednyi gyors fejlődést követően már meg is előzte a jól képzett szakemberek számában az Egyesült Államokat – derül ki derül ki az Egyesült Királyságban tevékenykedő Atomico nevű kockázatitőke-cég új, az európai technológiai helyzetet felmérő, State of European Tech című kutatásból.

Az elmúlt tíz évben a mesterséges intelligencia területén dolgozók száma Európa-szerte legalább 1000 százalékkal nőtt. Időközben az európai technológiai finanszírozás jelentős visszaesésnek indult (45 százalékos csökkenés az előző évhez képest, és visszatérés a világjárvány előtti finanszírozási szinthez). A finanszírozási visszaesés közepette viszont kiemelkedő kategóriaként jelent meg a mesterséges intelligencia. Az olyan cégek, mint az Aleph Alpha, a Mistral és a DeepL jelentős tőkét szereztek be a befektetőktől, kihasználva a népszerű ChatGPT chatbot megalkotója, az OpenAI körüli lelkesedést.

Az MI-cégek jelentős „megaköröket” gyűjtöttek össze, 11 mesterségesintelligencia-cég pedig 100 millió dolláros vagy több finanszírozási kört biztosított. Ezenkívül a magvető szakaszban a mesterséges intelligencia a finanszírozási kör 11 százalékát vonzotta 5 millió dollárral vagy annál kevesebbel. Ezek a befektetések is jól mutatják, hogy a nemzetközi kockázatitőke-társaságok bizalmat szavaznak az ilyen startupok munkájának és jövőbeli lehetőségeinek.

Sokat mondó, hogy a hét európai cég közül, amelyek idén elérik az 1 milliárd dolláros értéket, négy (a DeepL, a Helsing.ai, a Synthesia és a Quantexa) a mesterséges intelligenciára összpontosít. „Az európai technológiai környezet ma stabilabbnak tűnik, mint a járvány kezdete óta bármikor” – mondta Tom Wehmeier, az Atomico mestersége intelligenciára szakosodott vezetője a The Next Webnek, hozzátéve, hogy ez nagyobb bizonyosságot, kiszámíthatóságot és általános magabiztosságot hoz magával az egész ökoszisztémában.

HVG AI 2 - mesterséges intelligencia

Megjelent a HVG mesterséges intelligenciával foglalkozó kiadványának második száma.

Azonban nem csupán a mesterséges intelligencia területe rendelkezik lenyűgöző tehetségekkel – derül ki a felmérésből. Az év elején történt brutális elbocsátások ellenére az európai technológiai dolgozók száma nettó növekedést mutatott. Az elmúlt öt évben az európai IT-munkaerő 750 000 alkalmazottról mára több mint 2,3 millióra nőtt. Ennek az emelkedésnek az egyik oka az Atlanti-óceán túlpartjáról származik. Az Atomico adatai szerint Európa ma már nettó haszonélvezője az Egyesült Államokból származó technológiai tehetségeknek. „Mindig is az a mítosz élt, hogy Európából az Egyesült Államokba vándorolnak a tehetségek. De ha megnézzük az adatokat, kiderül, hogy ennek a fordítottja igaz" – erősítette meg az idézett szakember.

A technológiai tehetség robbanásszerű növekedést indított el az új startupok számában is. Úgy becsülik, hogy ebben az évben Európában 14 ezer új alapító jelent meg, 1000 fővel több, mint az Egyesült Államokban. Egyúttal viszont az is kiderült, hogy a kontinens befektetői környezete egyelőre még nem tud megfelelni az alapítók ambícióinak. Az Egyesült Államokban az induló vállalkozások 40%-kal nagyobb valószínűséggel vesznek fel kockázatitőke-finanszírozást az első öt évben. Ám amint a vállalatok megszerezték a kezdeti magvető befektetést, Európában is akkora esélyük van arra, hogy milliárd dolláros értéket érjenek, mint az Egyesült Államokban.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Szabó Yvette 2025. január. 08. 06:30

Washingtonban is pontosan tudják, ki az a Tóni

A magyar kormány is áldozatául esett a távozó Biden-adminisztráció alig leplezett tisztogatásának, és ezzel próbára tette Trump és Orbán barátságát. Arról a szankciós listáról ugyanis nem könnyű lekerülni, amelyre az Egyesült Államok Pénzügyminisztériuma korrupció miatt feltette Rogán Antalt.