Tech hvg.hu 2023. december. 14. 17:03

Megtalálták az eddigi legrégebbi fekete lyukat, és nem értik a tudósok, hogy lehet olyan hatalmas

A James Webb űrteleszkóp segítségével sikerült egy olyan fekete lyukat észlelni, amely az ősrobbanás után 440 millió évvel már létezett. A legnagyobb meglepetés, hogy a Napnál milliószor nehezebb.

Az ismert univerzum eddigi legősibb fekete lyukát fedezték fel nemrég a Cambridge-i Egyetem csillagászat. Méréseik szerint az objektum az ősrobbanás után mintegy 440 millió évvel már egy galaxis középpontjában állt. A számítások szerint a Nap tömegénél egymilliószor nehezebb, ami felveti a kérdést, hogy hogyan tudott ilyen rövid idő alatt ilyen nagyra nőni.

Roberto Maiolino, a kutatás vezetője szerint az igazán nagy meglepetés épp az, hogy ez az objektum ilyen hatalmas. Erre legkevésbé sem számítottak a kutatók – idézte őt a The Guardian.

Az arXiv preprint szerveren közzétett tanulmány szerint közvetlen felvételt ugyan nem tudtak készíteni a fekete lyukról a James Webb űrteleszkóppal, ám az akkréciós korongjával kapcsolatban árulkodó információkra bukkantak. (Az akkréciós korog az a terület, ahol a gravitáció által a fekete lyuk felé húzott anyag – por és gáz – felforrósodik.)

HST / Nasa

A csillagászok úgy vélik, hogy az univerzum első fekete lyukai segíthetnek megoldani a rejtélyt, hogy a mai objektumok vajon miként nőhettek ilyen nagyra. Eddig úgy gondoltál, hogy folyamatosan gyarapodtak az általuk elfogyasztott csillagok és egyéb anyagok miatt, ez azonban nem tudja teljes mértékben megmagyarázni a mai fekete lyukak hatalmas méretét. Az olyanok, mint például a Tejútrendszer közepén lévő szupermasszív fekete lyuk, több milliárdszor nehezebbek a Napnál.

A kutatók szerint a most észlelt fekete lyuk létezésének egyik magyarázata az lehet, hogy a hatalmas gáz- és porfelhők közvetlenül omlottak össze fekete lyukká, nem pedig egy csillag pusztulása miatt keletkeztek.

A másik lehetőség, hogy a csillagok és a fekete lyukak halmazai nagyon gyorsan egyesültek a korai univerzumban.

Káoszt fotózott a Tejútrendszer közepére ránéző James Webb űrteleszkóp

A Saggitarius C nevű csillagkeletkezési terület csupán 300 fényévre van a Tejútrendszer középpontjában található szupermasszív fekete lyuktól. Az arról készült felvétel a csillagok születését is segít jobban megérteni.

Egy harmadik feltételezés szerint léteztek az úgynevezett ősi fekete lyukak, amelyek az univerzum fénysebességű tágulásával jöttek létre, néhány másodperccel az ősrobbanás után.

Ez utóbbi borítja azt az elméletet, amely szerint először a galaxisok jöttek létre, majd azokból kialakultak a fekete lyukak. Ha ez a feltételezés megdől, akkor az univerzum keletkezésére vonatkozó elméleteket is újra kell majd gondolni.

Nemrég egy másik ősi fekete lyukas is felfedeztek a kutatók, ám az valamivel fiatalabb, mint a mostani fogás.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

Élet+Stílus Nemes Nikolett 2024. december. 28. 18:00

Pisszeghet, sípolhat, szisszenhet és pöföghet a befőttesüveg, de pont ez a jó: így  fermentáltunk savanyú káposztát

Csodás vitamin- és tápanyagbombával kényeztethetjük a mikrobiomunkat a téli ínség idején, ha fermentált ennivalókat fogyasztunk. Többek között savanyú káposztát is készíthetünk ezzel a módszerrel – elmondjuk, hogyan érdemes csinálni lépésről lépésre, mit kell tudni a sózásról, fűszerezésről, hogyan kombináljuk az alapanyagokat, és mire figyeljünk különösen az erjesztés során.