Tech hvg.hu 2023. november. 24. 20:03

Van egy elég nagy gond a kórházak fertőtlenítésével: egy halálos baktérium mindent túlél

A jelek szerint még az erősebb, 10 000 ppm aktív klórtartalmú fertőtlenítőszerek sem képesek legyőzni a Clostridium difficile nevű szuperbaktériumot, amely halálos kimenetelű fertőzést okozhat az idős vagy legyengült immunrendszerű embereknél – márpedig belőlük a kórházakban elég sok van.

A Plymouth-i Egyetem kutatói szerint újfajta megközelítésre van szükség a kórházak fertőtlenítésénél, kiderült ugyanis, hogy a folyékony fertőtlenítőszer nem pusztítja el azt a szuperbaktériumot, amely halálos fertőzést okozhat – írja a The Guardian.

A problémát a Clostridium difficile, vagy rövidítve C. diff baktérium okozza. Alapvetően ártalmatlan, de ha valami felborítja a bélflóra egyensúlyát, akkor a baktérium jelenléte és elszaporodása hasmenéshez és vastagbélgyulladáshoz vezethet. A súlyos fertőzések halállal végződnek.

A C. diff fertőzésének elsősorban a 65 év felettiek, a kórházban fekvők, a gyenge immunrendszerrel rendelkezők, valamint az antibiotikumot szedők vannak kitéve. Előfordulhat az is, hogy a fertőzés újra és újra visszatér.

Hétköznapi szerrel el lehet pusztítani a szuperbaktériumokat, melyek ellen az antibiotikumok hatástalanok

Az új antibiotikumok kifejlesztése gyakran évekbe telik és dollármilliókba kerül, ráadásul egyre több esetben hatástalanok a szuperbaktériumok ellen. Kutatók úgy találták, hogy a hétköznapi élelmiszerekben is gyakran használt édesítők két rezisztens baktérium ellen hatásosak lehetnek.

Sok helyen, így például az Egyesült Királyságban és Magyarországon is a kórházi betegszobák és egyéb helyiségek fertőtlenítéséhez 1000 ppm aktív klórtartalmú fertőtlenítőszert írnak elő a törvények. Csakhogy a C. diff a tízszer erősebb fertőtlenítést is túléli.

A Microbiology című tudományos folyóiratban közzétett tanulmány szerint a Clostridium difficile három különböző törzséből származó mintákat 1000 és 10 000 ppm klórtartalmú fertőtlenítőszernek tették ki, mindegyiket 10 percen át. Ezután a mintákból megpróbálták újra kitenyészteni a baktériumot, miközben ugyanezt tették azokkal is, amelyeket vízzel próbáltak meg semlegesíteni.

Felcsillant a remény, elkészült a vakcina a halálos kórházi szuperbaktériumok ellen

Egyre súlyosabb problémát jelentenek a kórházi fertőzések és a mögöttük álló szuperbaktériumok Magyarországon, de tulajdonképpen szinte mindenütt a világon. Ezért is ad reményt amerikai kutatók kísérleti vakcinája, amelyet nyolc különböző típusú szuperbaktérium kivédésére terveztek.

Kiderült, a fertőtlenítőszerek nem különösebben ártottak a baktérium szaporodási képességének, sőt, nem is károsították jelentősen a szerkezetét. A kutatók ezek után olyan anyagokkal is elvégezték a kísérletet, amelyek gyakran előfordulnak a kórházakban – például a köpenyből származó textilen. Az eredmény ugyanaz lett, mint az előző tesztnél.

A szakemberek szerint ez megváltoztathatja azt, ahogyan a kórházi fertőzésekről jelenleg gondolkodunk: hatékonyabb fertőtlenítő módszerekre lesz szükség.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.