Tech hvg.hu 2023. november. 08. 15:03

A halál megtestesítője: lopakodva, szuperszonikus sebességgel csapódik bele a célpontba az amerikai légierő új drónja

Az amerikai légierő elképzelése szerint a pilóta nélküli drónok a harci repülőgépek mellett, nem pedig helyettük harcolnának. Az egyik ilyen társeszköz a Thanatos néven bemutatott lehet.

Hogy mennyire szerves részévé váltak a hadviselésnek a drónok, azt az orosz–ukrán háború pontosan megmutatta. Míg az ukránok „házilag”, olcsón elkészíthető, valamint török eszközöket vetettek be a fronton, addig az oroszok az Irántól kapott öngyilkos drónokkal támadnak.

A harci drónok fejlesztése az Egyesült Államokban is zajlik, ám másként képzelik a szerkezetek felhasználását: a legújabb vadászrepülőgépek társainak szánják őket. A légierő szívesen használna olyan eszközöket, amelyek képesek elrepülni a célpontig, arra csapást mérni, majd visszatérni – mindezt emberi beavatkozás nélkül. Erre a célra készítette el eszközét a kaliforniai Kratos Defense and Security Solutions, amely minap mutatta be legújabb fejlesztését – írja az Interesting Engineering.

A nevét a görög mitológiából kölcsönző – ott a halál megtestesítőjeként ismert Thanatos – egy lopakodó, így nem meglepő, hogy a színe sötét, kialakításra pedig a klasszikus lopakodó repülőgépekre hasonlít.

Kratos

A szárny formájának köszönhetően kisebb a gép légellenállása, aminek köszönhetően szuperszonikus sebességgel is képes haladni. Összességében az egész drón kialakítása azt a célt szolgálja, hogy még az infravörös tartományban nézve is feltűnésmentes maradjon.

A cég semmit sem árult el abból, milyen specifikációkkal rendelkezik majd a harci eszköz, és milyen fegyverzettel szerelik fel. Az viszont biztos, hogy a légierő 1000 darab, pilóta nélküli drón beszerzését tervezi, a Thanatosnak jó esélye van arra, hogy a hadsereg fontos része legyen.

Sikerült levideózni az oroszok új támadódrónját, amiről eddig alig árultak el valamit

Már zajlik az orosz szuperdrón tesztelése egy nemrég nyilvánosságra került felvétel szerint. A Szíriusz nevű eszköz, ami az Orion utódja, számos ponton fejlődött, és akár egy 500 kg-os kazettás bombát is tud szállítani.

Az amerikai hadvezetés számításai szerint 2025-re megkezdődhetnek a fejlesztési munkák, néhány évvel később pedig már a csúcstechnológiás harcirepülőgépek mellett szolgálva láthatjuk őket viszont.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.