Az Európai Űrügynökség az Euclid űrteleszkóp segítségével tárná fel, hol van az univerzumban a sötét anyag, és miként viselkedik. Emellett fényt derítene az univerzum tágulását gyorsító sötét energia titkára is.
Az Európai Űrügynökség (ESA) még július 1-jén indította útnak az Euclid (Eukleidész) nevű űrteleszkópját, amelynek legfontosabb feladata, hogy a sötét anyagot és a sötét energiát tanulmányozza. A szerkezet most visszaküldte első képeit a Földre – számolt be róla a The Guardian.
A sötét anyagról úgy tartják, hogy ez tartja össze a galaxisokat, míg a sötét energia felelős az univerzum tágulásáért.
Az első fotók a Perseus galaxishalmazról, valamint a Lófej-köd néven ismert képződményről készültek. Mindkettőt páratlan részletességgel mutatja be az Euclid. Körülbelül 100 ezer galaxist sikerült rögzíteni egyetlen képen, ami jól mutatja, milyen páratlan képességekkel bír az ESA űrteleszkópja.
A szerkezet akár 10 milliárd fényév távolságra lévő galaxisok fényét is képes detektálni, ezzel együtt pedig a valaha készült legnagyobb 3D-s kozmikus térképet készíti el. Ez lehetővé teszi a csillagászok számára, hogy következtessenek a sötét anyag nagy léptékű eloszlására, valamint feltárják a sötét energia hatását a korai univerzumra.
Carole Mundell, az ESA tudományos igazgatója szerint az Euclid-küldetés a tudományos ismereteinket az Einsteinen túlmutató területekre bővíti ki. „Eddig sikerült rájönnünk, hogyan működik az univerzum 5 százaléka, most azt kell felderítenünk, hogyan működik a maradék 95 százalék” – nyilatkozta a The Guardiannak Mundell.
Az elkövetkező hat évben az űrteleszkópok körülbelül 8 milliárd galaxist fog megfigyelni az infravörös és a látható fény tartományában, amivel az éjszakai égbolt 36 százalékát fedi majd le. Egyes esetekben a távolról érkező fény elhalad a sötét anyag mellett, aminek gravitációs ereje meghajlítja azt, emiatt a végső képen torznak tűnhet a galaxis.
A torzulási minták elemzésével a csillagászok a sötét anyag eloszlására következtethetnek. A küldetés azt nem biztos, hogy meg tudja válaszolni, hogy mi a sötét anyag, azt viszont igen, hogy hol van és miként viselkedik.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.