Tech hvg.hu 2023. november. 07. 20:03

Nem először adtak mérget a rákgyógyszerhez, de a mostani eredmény lenyűgöző

A testet-lelket megviselő, ám esetenként a gyógyulás esélyével kecsegtető kemoterápia tulajdonképpen mérgezi a daganatos sejteket, csakhogy egészséges sejtek is áldozatul esnek. Londoni kutatók új módszere is mérgeket vet be, azonban ezek csakis a rákos sejtekre veszélyesek. Ígéretes eredményekről számoltak be a hólyagrák esetében.

Ha a daganatot célzó antitesteket mérgező vegyszerekkel párosítják, akkor az eddigieknél jóval hatékonyabban tudják kezelni a hólyagrákot – számolt be az Európai Orvosi Onkológiai Társaság madridi kongresszusán a londoni St. Bartholomew’s oktatókórház onkológusa. És ez a hatékonyság igencsak meglepte a hallgatóságot, állítólag a kezelések kombinációja több mint a felére csökkenti az előrehaladott hólyagrákban szenvedők halálozási kockázatát, ami igencsak figyelemre méltó eredmény egy olyan daganattípus esetében, amelynek a túlélési aránya szinte változatlan volt az elmúlt közel 50 évben.

A húgyhólyagrák-vizsgálatban használt gyógyszerek kombinációját az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatósága (FDA) az év elején hagyta jóvá. A jóváhagyás alapjául szolgáló adatok azonban egy olyan kísérletből származtak, amelyben mindössze 120 ember vett részt, akik a két gyógyszert (enfortumab-vedotint immunerősítő pembrolizumabbal) kapták, így nem volt világos, hogy a kezelés hogyan fog teljesíteni egy nagyobb vizsgálatban. A pembrolizumab blokkol egy fehérjét, amely gátolja az immunrendszer működését, lehetővé téve a szervezet számára, hogy hatékonyabb támadást indítson a daganatok ellen. Az enfortumab vedotin egy antitestből áll, amely a nektin-4 nevű fehérjét célozza meg, amely bizonyos típusú rákos sejtekben magasabb szinten expresszálódik, mint az egészséges sejtekben. Ehhez az antitesthez egy vegyi anyag kapcsolódik, amely megzavarja a sejtosztódást – írja a Nature.

Az ADC-k (antitest-gyógyszer konjugátumok), például az enfortumab-vedotin célja, hogy olyan kemoterápiákat biztosítsanak, amelyek az osztódó sejteket közvetlenül a daganatokhoz irányítják, ahelyett, hogy a szervezetben beadnák őket, ahol más szöveteket károsíthatnak. Számos ADC-t forgalmaznak már a rák különböző formái ellen, de a kutatók még mindig azon dolgoznak, hogy megtalálják a legjobb módszert ezek tervezésére és klinikai alkalmazására.

Egy 14 éves fiú kitalált egy olyan szappant, amely képes lehet kezelni a rákot

Fontos szerepe lehet a bőrrák kezelésében annak a szappannak, melyet egy 14 éves fiatal, Heman Bekele gondolt ki - ezért pedig egy nívós elismerést is bezsebelt.

A onkológus arról is beszámolt, hogy csapatának új gyógyszerkoktélja a hagyományos kemoterápiához képest csaknem megduplázta azt a medián időtartamot, ameddig az előrehaladott hólyagrákban szenvedők túlélték a kezelést, 16 hónapról mintegy 31,5 hónapra. A vizsgálat több mint 880 embert követett nyomon, akiket véletlenszerűen osztottak be a két kezelés valamelyikébe. Ilyen nagy előnyök pedig ritkán láthatók a rákkutatásban, ahol a több hónapos túlélést gyakran áttörésként ünneplik. Ráadásul ha ezeket a gyógyszereket már a rák korábbi stádiumainál használják, az tovább növelheti a hatékonyságukat.

Bár az ADC-ket a kemoterápia biztonságosabb formájának reményében fejlesztették ki, azért vannak kockázataik, beleértve az ideg- és tüdőkárosodás lehetőségét. Éppen ezért a jövőbeli kutatásoknak a még kevésbé mérgező ADC-k kifejlesztésére kell összpontosítaniuk, valamint annak vizsgálatára, hogy mely gyógyszerek használhatók együtt biztonságosan.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, kövesse a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.