Tech hvg.hu 2023. november. 06. 13:08

Igazi nagyágyút küldött az USA Izraelhez – mit kell tudni az Ohio-osztályú tengeralattjáróról?

Igen komoly haderőt képviselő tengeralattjáró érkezett a közel-keleti konfliktus miatt a Földközi-tenger keleti részére. Drámaian megnövelte az amerikai hadiflotta ottani tűzerejét.

Izrael háborúban
Friss cikkek a témában

Újabb egységet küldött az Egyesült Államok a Földközi-tenger keleti részéhez az izraeli-palesztin háború miatt. A USS Gerald R. Ford és a USS Dwight D. Eisenhower után ezúttal egy Ohio-osztályú tengeralattjáró (SSGN) ért a térségbe – derül ki az Egyesült Államok Központi Parancsnokságának (United States Central Command, CENTCOM) bejelentéséből.

Érdekesség, hogy az ilyen típusú tengeralattjáróknak ritkán közlik a pontos helyét, hacsak nem épp egy honi kikötőben állomásoznak – jegyzi meg az Interesting Engineering.

A CENTCOM vasárnap esti bejelentéséhez mellékelt fotó a Szuezi-csatornában készülhetett – olvasható CNN hírében.

Az Ohio-osztályú tengeralattjárók az amerikai hadsereg nagyágyúi közé tartoznak, nukleáris fegyverekkel is bírnak.

Atommeghajtású tengeralattjárók lévén hatótávolságuk lényegében korlátlan.

Összesen 18 készült belőlük, amelyek közül 14 ballisztikus rakéta indításra képes, míg a maradék négy hagyományos robbanófejjel szerelt robotrepülőgépek hordozására is alkalmas.

U.S. Navy

Méretüket tekintve ezek a legnagyobb tengeralattjárók, amelyeket az Egyesült Államok valaha elkészített, vízkiszorításuk 18 750 tonna.

A világon csak két olyan tengeralattjáró-típus létezik, ami ennél nagyobb, mindkettő az orosz haditengerészet kötelékében szolgál. Az egyik a Tájfun-osztályú egység 48 ezer tonna vízkiszorítással, a másik pedig a Borej-osztályú, ami 24 ezer tonna vízkiszorítású. Mindkét típus a szovjet érában készült.

Egy igazi monstrum tart Izrael felé - mire képes a USS Dwight D. Eisenhower anyahajó?

Az amerikai haditengerészet 1977 óta használja a USS Dwight D. Eisenhower repülőgép-hordozó anyahajót, amely most a Földközi-tenger keleti részéhez tart. Rengeteg konfliktust megjárt már.

A most a közel-keleti régióba vezényelt tengeralattjáró hossza 198 méter, legszélesebb pontján átmérője 12,8 méteres. A vízfelszín alatti maximális sebessége 46,3 km/h. Legfeljebb 245 méteres mélységig képes lemerülni.

A most a térségbe vezérelt egység 20 darab Trident II típusú rakétát képes szállítani. Emellett legfeljebb 154 darab Tomahawk cirkálórakéta lehet a fedélzetén. Ezek mindegyike 453 kg súlyú robbanófejet képes célba juttatni, legfeljebb 2500 km-es távolságból.

Lloyd Austin védelmi miniszter szerint a haderő térségbe irányításának célja, hogy elrettentse az Egyesült Államok ellenfeleit, valamint támogassa az izraeli hadsereget. A cél emellett az is lehet, hogy elrettentse például Iránt attól, hogy a Hamász vagy a Hezbollah terroristáit aktívan támogassa.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Kult HVG 2024. november. 26. 20:00

"Amit mi csinálunk, az hosszútávfutás" – színfalak mögött az Ivan & The Parazollal

Néhány napon belül több helyen és több helyzetben is találkoztunk a jövőre hatodik nagylemezét megjelentető Ivan & The Parazollal, hogy megtudjuk, mitől különleges a zenekar új nagylemeze, hogyan áll most a 14 éves zenekar, mi történt velük az elmúlt években, és miért gondolják azt, hogy eljött az együttes aranykora. A HVG kisfilmje.