A Föld mélyén kontinens méretű foltok úsznak, amelyek eredetéről nem sokat tudni. Egy nemrég lefuttatott szimuláció azt mutatja, egy kataklizma miatt lehetnek a magnál a különös képződmények.
A tudomány jelenlegi állása szerint a Hold valamikor 4,5 milliárd évvel ezelőtt jött létre annak következményeként, hogy a Föld egy másik bolygóval ütközött. A Theia egy Mars méretű protobolygó volt, a planétánk pedig még nagyon fiatal, a jelenlegi méretének csupán a 85 százalékát tette ki.
A Kaliforniai Műszaki Egyetem (Caltech) és a Kínai Tudományos Akadémia tudósaiból álló csoport azonban úgy véli, nemcsak a Hold a bizonyítéka annak, hogy megtörtént a kozmikus katasztrófa. A Föld mélyén, nagyjából 1600 kilométerre a felszíntől rejtélyes képződmények találhatók, melyek a Theia maradványai lehetnek.
A The Guardian szerint a foltok akkorák, mint egy-egy kontinens, és mélyen a földköpenyben, Afrika és a Csendes-óceán alatt húzódnak meg. A képződményeket eredetileg szeizmológusok fedezték fel, eredetükre azonban eddig nem sikerült minden kétséget kizáróan fényt deríteni.
Számítógépes szimulációt hoztak létre, hogy megnézzék a becsapódási és a konvekciós áramlatokat. Ennek során arra jutottak, hogy egy ilyen ütközés megolvasztotta volna a Föld köpenyének felső részét, lehetővé téve, hogy a Theia egy jókora darabja, nagyjából 10 százaléka a mag felé süllyedjen.
Videón a szimuláció: így alakulhatott ki a Hold egy hatalmas ütközés után
A kutatók új elméletet állítottak fel a Hold keletkezéséről, az égitest belső szerkezete is másmilyen lehet, mint eddig gondoltuk.
Az elmúlt 4,5 milliárd évben ez a kőzetmennyiség elmozdulhatott, így létrehozván azokat a foltokat, amelyeket ma ismerünk – írják a Nature-ben közölt tanulmányban.
A felvetés igazolásághoz újabb holdkőzetekre lenne szükség. Hogy meglesznek, arra a következő évekre tervezett holdmissziók adnak reményt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.