A körülmények számítottak, nem az, hogy valaki átesett a fertőzésen vagy sem.
Egy új brit tanulmány, a Protect szerint a koronavírus járvány hatással lehetett a 50 éves és idősebb britek agyának egészségére, írja a BBC. Több mint 3000 önkéntes töltött ki kérdőíveket és online kognitív teszteket, hogy megmérjék milyen változásokon ment keresztül a memória és más képességek a járvány alatt.
Az eredmények attól függetlenül romlottak, hogy valaki megfertőzödött-e vagy sem. A szakértők szerint a stressz, a magány és az alkoholfogyasztás magyarázhatja az eredmények egy részét. A járvány miatti félelem, aggodalom, bizonytalanság és a rutin felborulása "valódi, tartós hatással lehetett" az agy egészségére - írják.
A tanulmány szerint a kognitív funkciók gyorsabban estek a járvány első évében, mikor bevezették a lezárásokat. Leginkább azok állapota romlott, akiknek már a járvány kezdete előtt is voltak enyhe memóriaproblémáik.
A jelenlegi eredmények alapján a világjárvány okozta körülmények felgyorsíthatták az agyi hanyatlást.
A tanulmányt - amelyet a The Lancet Healthy Longevity című folyóiratban tettek közzé - azért készítették, hogy megértsék, hogyan öregszik az egészséges agy, és miért alakul ki egyeseknél demencia.