Tech hvg.hu 2023. október. 10. 06:03

Mik azok a titokzatos körök a talajon, amiket senki nem tudott még megmagyarázni?

Tündérköröknek nevezik a növényzet titokzatos gyűrűszerű mintázatát, amely kopár talajfoltokat vesz körül a világ több helyén, de senki sem tudja, hogy miért alakultak ki ezek. Spanyol kutatók mesterséges intelligenciát vetettek be, hogy megértsék e különös mintázat természetét.

A tündérkörök a növényzet megmagyarázhatatlan, sajátos gyűrűszerű mintái. Ilyenek általában Namíbia és Ausztrália kopár vidékein találhatók, és már hosszú évek óta komoly fejtörést okoznak a kutatóknak. Nemrégiben viszont kiderült, sokkal elterjedtebbek ezek a mintázatok, mint hitték, egy új globális felmérés ugyanis összesen 263 ilyen foltra derített fényt, három kontinensen és 15 országban, például a Száhel-övezetben, Madagaszkáron és Közép-Nyugat-Ázsiában.

Az Alicantei Egyetem szakemberei nagy felbontású műholdfelvételeket elemeztek szárazföldekről vagy kevés csapadékkal rendelkező száraz ökoszisztémákról a világ minden tájáról. A tündérkörökre emlékeztető minták keresésére neurális hálózatot használtak, a mesterséges intelligencia egy olyan típusát, amely az agyhoz hasonló módon dolgozza fel az információkat – írja a CNN.

Wikipedia/Stephan Getzin

Mindenekelőtt több mint 15 ezer, Namíbiáról és Ausztráliáról készített műholdkép bevitelével betanították a neurális hálózatot, hogy felismerje a tündérköröket. A képek fele tündérköröket mutatott, a fele pedig nem. A tudósok ezután egy adatkészletet tápláltak mesterséges intelligenciájukba a világ közel 575 ezer földterületéről, amelyek mindegyike körülbelül 1 hektárnyi volt. A neurális hálózat átvizsgálta a képeken a növényzetet, és ismétlődő körkörös mintákat keresett, amelyek az ismert tündérkörök mintáihoz hasonlítottak, értékelve a körök méretét és alakját, valamint elhelyezkedésüket, mintázatsűrűségüket és eloszlásukat.

Az elemzés eredménye persze emberi felülvizsgálatot is igényelt, néhány mesterséges és természetes építmény ugyanis becsaphatta a MI-t. Így jutottak el végül az említett 263 tündérkörhöz.

A kutatók egyébként környezeti adatokat is gyűjtöttek onnan, ahol köröket észleltek, arra a kérdésre keresve a választ, hogy mi okozza ezek kialakulását. Megállapították, hogy a tündérkörszerű minták nagy valószínűséggel olyan környezetben fordulnak elő, amelyet a talaj (beleértve az alacsony tápanyagszintet és a magas homoktartalmat) és az éghajlat (magas hőmérsékletű és magas csapadékos szezonalitású száraz régiók) egyedi kombinációja jellemez. Arra is fény derült, hogy a tündérkörszerű minták segítenek stabilizálni az ökoszisztémát, növelve a terület ellenállását az olyan szélsőséges időjárási jelenségekkel szemben, mint az áradások vagy az aszály.

A tündérkörökkel kapcsolatban azonban még számos kérdésre várnak még választ, és a Proceedings of the National Academy of Sciences folyóiratban megjelent tanulmány szerzői bíznak abban, hogy globális atlaszuk segítheti a tündérkörszerű vegetációs minták biogeográfiájának megértését, és megkönnyíti a jövőbeni kutatások elvégzését e rejtélyes növényzeti minták mögött meghúzódó jellemzőkkel és mechanizmusokkal kapcsolatban olyan helyeken, amelyeket eddig nem vizsgáltak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Tiszóczi Roland 2024. november. 30. 07:00

Európának a katonai kiadások duplája sem lenne elég, ha az USA nélkül kellene védenie Ukrajnát

Donald Trump úgy vélekedhet, hogy legyen most tűzszünet a jelenlegi ukrajnai frontvonalon, Európa pedig oldja meg önerőből a térség biztonságának későbbi fenntartását. Ennek oka részben az, hogy az Egyesült Államoktól a közel-keleti és a csendes-óceáni térség növekvő feszültségei is igénylik az erőforrásokat. Kérdés, mennyi pénz és főként mennyi idő kell az európai hadiipar felfuttatására. Ami Magyarországot illeti, a honvédségi beszerzéseket intéző állami cég elleni kibertámadásban kiszivárgott dokumentumok szerint a jövőben feltehetően annyit sem költ majd védelemre, mint amennyit a NATO-ban vállalt.