Betonból készítettek akkumulátort a Massachusettsi Műszaki Egyetem kutatói, találmányukkal ki lehetne váltani a ház energiaellátásának egy részét.
Újfajta megközelítéssel oldanák meg az energiatárolás problémáját az amerikai Massachusettsi Műszaki Egyetem mérnökei. A szakembereknek sikerült a betont szuperkondenzátorrá alakítaniuk, így azzal már elektromos áramot is el lehet raktározni. Az erről szóló publikáció a Proceedings of the National Academy of Sciences című tudományos lapban jelent meg.
A tanulmány szerint a kutatók egy 2021-es ötletet továbbgondolva jöttek rá, hogy egyetlen adalékanyag hozzáadásával elérhető, hogy a beton energiát tudjon tárolni. A recept szerencsére nem túl bonyolult: beton, víz és korom.
Az anyagok összekeverésével sikerült a szuperkondenzátor létrehozása, amelyhez 1 méter vastagságú elektródát kellett adni ahhoz, hogy képesek legyenek olyan egyszerű eszközöket ellátni energiával, mint például a ledes izzók.
A New Atlas megjegyzi: mivel az épületek többsége beton alapra épül, ezért egy egyszerű módosítás elég ahhoz, hogy akkumulátorrá változtassuk a házakat, ezzel pedig spóroljanak az áramszámlán a lakók. A számítások szerint nagyjából 45 köbméter beton már elegendő ahhoz, hogy 10 kWh energiát tároljunk benne. Hozzávetőlegesen: egy egyméteres tartófal-szakasz alapozásához nagyjából 0,24 köbméter betonra van szükség.
30 000-szer lehet feltölteni és 30 évig működhet az új akkumulátor, ráadásul a környezetet sem szennyezi annyira
A NASA kutatói négy évtizeddel ezelőtt dolgozták ki a nikkel-hidrogén akkumulátort, amit a Nemzetközi Űrállomás és a Hubble űrteleszkóp is használ. Egy amerikai cég állítja, megfizethető formában, földi alkalmazásra dolgozta át a technológiát.
A technológia most már adott, így ha azt napelemekkel társítanák össze, az adott épület képes lenne jelentős mennyiségű szén-dioxid kibocsátást megspórolni azzal, hogy kevesebb áramot használ el a hálózatról.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.