Tech HVG 2025. március. 13. 20:03

Kórházba is kerülhet a gyerek, ha jégkását iszik

A jégkása a nyár egyik kedvenc itala a gyerekek körében, az orvosok szerint azonban eszméletvesztés is lehet a fogyasztás vége.

Óva intenek a szakemberek attól, hogy a nyolcévesnél fiatalabb gyerekek jégkását igyanak, miután az Egyesült Királyságban és Írországban több gyerek is kórházba került emiatt – számolt be róla a Science Alert. A problémát az okozza, hogy az ilyen italokba gyakran glicerint tesznek, ami gátolja a fagyást, és édesítőként is szolgál.

A szakemberek szerint a túl sok jégkása fogyasztása glicerinmérgezést okozhat, ami a gyerekekre még veszélyesebb, mint a felnőttekre: alacsony vércukorszintet eredményez, és eszméletvesztést is okozhat.

Az Archives of Disease in Childhood című tudományos folyóiratban nemrég megjelent publikációban a szakemberek az Egyesült Királyságban és Írországban az utóbbi időben emelkedő tendenciát mutató eseteit vizsgálták meg, és azt javasolták, hogy a nyolc év alatti gyermekek egyáltalán ne igyanak jégkását.

Összesen 21, 2 és 7 év közötti gyermek egészségügyi adatait vizsgálták meg, akiknek sürgősségi ellátásra volt szükségük azután, hogy jégkását fogyasztottak. A legtöbb eset 2018 és 2024 között történt, és sok gyerek a fogyasztást követő egy órán belül már akut beteg volt. A legtöbben elvesztették az eszméletüket, valamint magas vérsav- és alacsony vércukor-szintet mértek náluk, négy esetben az agy vizsgálatát is elrendelték, egyiküknek pedig rohama is volt.

A gyors orvosi ellátásnak köszönhetően mindegyikük gyorsan felépült.

Világszenzáció: anyaméhben kezelték az SMA-s magzatot, nincs jele a betegségének

Amerikai kutatók a világon elsőként alkalmaztak terápiás kezelést egy magzaton, aki a vizsgálatok alapján SMA-val született volna. A gyermek már 30 hónapos, és nincs jele a betegségének.

A két ország élelmiszer-biztonsági szakemberei korábban azt tanácsolták, hogy négyéves kor alatt egyetlen gyerek se kapjon jégkását, a mostani vizsgálat alapján azonban ezt a korhatárt 8 évre emelnék.

Az első jégkását még az 1950-es években készítették az Egyesült Államokban, ám azok még nem tartalmaztak glicerint, mivel a magas cukortartalommal elkerülhető volt, hogy az ital megfagyjon. Azóta azonban már glicerint is használnak, a mostani esetek pedig összefüggésben lehetnek azzal, hogy Írországban és az Egyesült Királyságban is igyekeznek a hatóságok megfékezni a túlzott cukorfogyasztást.

A szakemberek azt is kiemelték: ennél több eset is történhetett az Egyesült Királyságban, ám csak azokra derül fény, ahol a szülők orvoshoz viszik a gyereket.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Dobszay János - Gergely Márton 2025. március. 15. 07:00

Lazuljon-e néha Magyar Péter, vagy abból nem sok jó származik? – Geszti Péter és Radnai Márk a HVG Címlapsztoriban

Van-e mesterséges intelligencia a Tisza március 15-re készült himnuszában? Mi volt a kormánykommunikáció lélektani mélypontja Geszti Péter számára? Mit árul el Magyarországról, hogy mindenki ki volt akadva Kasszás Erzsitől, akinek karakterével Radnai Márk mégis milliárdokat hozott a CBA-nak? Milyen megfontolás van amögött, hogy Magyar Péter hajlamos durván, cinikusan kommunikálni? Miért tojik mindenki a kormány jóhír-kampányára? Hogyan ne legyen Kubatov-lista a Tisza-szigetekből?