Tech hvg.hu 2023. október. 08. 14:03

Beletúrtak néhány állat ürülékébe, amit találtak, az évente 10 millió ember életét mentheti meg

A Sheffieldi Egyetem kutatói veszélyeztetett állatok ürülékében mutattak ki olyan vírusokat, amelyek segíthetnek legyőzni az antibiotikumra rezisztens szuperbaktériumokat.

Az állatok ürülékére ritkán gondol úgy az ember, mint valami hasznos dologra, pedig elég csak a földek trágyázására gondolni. A Sheffieldi Egyetem kutatói ennél is tovább lépve a hasznosság egy újabb aspektusát tárták fel.

A tudósok az állatkertekben talált veszélyeztetett fajok ürülékében találtak olyan vírusokat, amelyek hatékonyak lehetnek az egyre nagyobb problémát okozó szuperbaktériumok ellen – írja a Gizmodo. Különösen hatékonyak lehetnek a cukorbetegeknél általában lábfekélyt okozó baktériumok ellen.

Az előrejelzések szerint az antibiotikumra rezisztens baktériumok 2050-re már évente 10 millió ember halálát okozhatják.

A yorkshire-i vadasparkkal végzett kutatás során a kutatók különböző veszélyeztetett fajoktól vettek székletmintákat, és igen hasznos bakteriofágokat találtak bennük. Ezeket a bakteriális fertőzések kezelésére is használják az orvosok, természetesen kontrollált körülmények között.

Az egyik legveszélyesebb kórokozó ellen találhattak hatékony ellenszert szegedi kutatók

A Szegedi Biológiai Kutatóközpont kutatói olyan új antibiotikum-molekulákat fejlesztettek ki, amelyek az eddigi laboratóriumi vizsgálatok alapján hatásosak lehetnek az MRSA-fertőzéssel szemben.

Azt már korábban sikerült kimutatni, hogy ezek az antibiotikumnál is hatékonyabban tudják elpusztítani a nem kívánatos kórokozókat. A tudósok úgy vélik, a most talált bakteriofágok segítenek megfékezni a cukorbetegek lábfekélyesedését. Ez az érintett betegek 15-25 százalékánál fordul elő, megállítani pedig nem, vagy csak nagyon nehezen lehet. Emiatt gyakran az amputáció mellett döntenek az orvosok.

Eddig a guineai páviánok, a zsiráfok, gyűrűsfarkú makik (lemurok), a cebui disznók, valamint a binturongok ürülékében sikerült kimutatni hasznos vírusokat. A kutatók most eredményeik hatékony gyógyszerekbe történő átfordításán dolgoznak.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.