A korallzátonyok pusztulása a teljes tengeri ökoszisztémát fenyegeti, ezért mindennél fontosabb a megmentésük. Ezen dolgozik egy auszrál tengerbiológus, Taryn Foster is, újabban a mesterséges intelligencia bevonásával.
A korallok épségének megőrzése talán sosem volt még annyira fontos feladat, mint napjainkban. A globális felmelegedés hatására a zátonyok egyre gyorsabban pusztulnak, ami az egész tengeri ökoszisztémát veszélybe sodorja.
A tudósok emiatt régóta törik már azon a fejüket, hogy miként lehetne megmenteni a korallokat. A Global Coral Reel Monitoring Network jelentése szerint, ha a korallzátonyokat a közeljövőben nem sikerül megvédeni, lehetséges, hogy a 70–90 százalékuk elpusztul. Ez akkor kövekezhet be, ha a víz hőmérséklete 1,5 Celsius-fokkal megemelkedik.
Hogy ezt elkerüljék, Taryn Foster, az ausztrál tengertudományi intézet (Australian Institute of Marine Science) tudósa egy újfajta megoldást tesztel, Ausztrália nyugati partjaitól mindegy 65 km-re lévő szigetnél.
A korallok megmentése általában azt jelenti, hogy a mesterséges környezetben tenyésztett példányokat átültetik a zátonyokra. Ez azonban költséges és időigényes feladat, így csak a veszélyeztetett zátonyok töredéke kap segíséget.
Foster ezért egy olyan megoldást talált ki, amely felgyorsíthatja ezt a folyamatot. A korallokat egy mészkőalapra helyezi, majd azokat blokkonként lehet a megfelelő helyre telepíteni – írja a BBC. A szakember azt reméli, így gyorsabban feléleszthetők a zátonyok.
A kutatók szerint eddig négy korallfajon tesztelték a megoldást, és mindegyiknél bevált a módszer.
A Foster által alapított startup, a Coral Maker más cégekkel társult, hogy még pontosabb és gyorsabb legyen a korallok nevelése és telepítése. Ennek köszönhetően a mesterséges intelligencia is segíti ezt a folyamatot, így hatékonyabb lehet a mentőprogram.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.