Tech hvg.hu 2023. szeptember. 22. 12:03

Jó hír a cukorbetegeknek: ez a beültethető eszköz a múltba küldheti az inzulininjekciókat

Több szempontból is különleges az MIT kutatói által fejlesztett, bőr alá ültethető inzulinadagoló eszköz. Hasonló megközelítés ugyan volt már, ez azonban több részletében is kidolgozott, így tovább maradhat használható azoknál.

A múltba küldheti az inzulininjekciókat az MIT tudósainak új fejlesztése, mely nem más, mint egy, a bőr alá beültethető kis eszköz, ami maga állítja elő – és adagolja – az inzulint akár egy hónapon keresztül is. A megoldást egereken már tesztelték.

Noha az inzulininjekció feltalálása kétségtelenül nagy lépés volt abban, hogy a diabétesz ne legyen halálos betegség – melynek során a szervezetük többé nem képes előállítani az inzulinhormont, ami segít a sejteknek felvenni a vérből a glukózt, hogy energiaként hasznosíthatták –, a betegségnek még így is számos szövődménye van.

Az inzulin adagolása azonban figyelmet és körültekintést igényel, és az injekciók beadása nem is a nevezhető a legkellemesebb megoldásnak. Bár a területen több kutatás is zajlik – például, hogy sejteket ültetnek át egy megfelelő donortól, hogy így álljon helyre az inzulintermelés –, az MIT kutatói egy kissé eltérő megközelítést alkalmaznak.

Ők a kapott donorsejteket egy kis eszközben helyeznék el, melyet aztán a bőr alá ültetnének. Az eszköz megvédené a sejteket az immunrendszertől, eközben pedig lehetővé tenné azok számára, hogy bizonyos időközönként inzulint állítsanak elő.

Az új, beültethető eszköz.
Claudia Liu / Siddharth Krishnan / MIT/Boston Children’s Hospital

A szakemberek egy, az ilyen eszközöknél jól ismert problémát is meg tudtak oldani, miszerint az ilyen módon beültetett sejteknek szükségük van valamiféle megbízható oxigénforrásra a túléléshez – derül ki a PNAS folyóiratban közzétett tanulmányból.

Ezt egy olyan hártyával oldották meg, mely a közeli vízmolekulák bontása révén oxigént állít elő – ez pedig gyakorlatilag korlátlan oxigénforrás áll rendelkezésre. Az áramellátás vezeték nélküli lenne; csak egy kis eszközt kéne a bőrön kívül viselni hozzá.

Az egérkísérletek során azok az állatok, melyekbe beültették az új eszközt, minimum egy hónapon át egészséges vércukorszintet mutattak – míg azoknál a példányoknál, amelyekbe stabil oxigénellátással nem rendelkező eszközt ültettek, két hét után már megnőtt a vércukorszint.

Sikerült visszafordítani a cukorbetegséget egerekben, sok millió ember előtt csillant fel új remény

Különös módszerrel lehet kezelhető a diabétesz, tudósok ugyanis sejtek átalakításával érhetik el, hogy az emberi szervezet újra képes legyen inzulint termelni.

Ugyan az új eszköz körül hegesedés indult, de a jelek szerint ez nem akadályozta érdemben a működésben – jegyzi meg a Gizmodo.

Egyelőre a kutatók a nagyobb állatokon történő próbákban bíznak, tehát az embereken történő kísérletek még távol vannak – de ha működne, az komoly áttörést hozhatna a cukorbetegség területén.

Élet+Stílus Galicza Dorina 2024. december. 28. 20:00

Elillant történelem és babonamentes tűzvédelem – megnéztük a felújított Notre Dame-ot

Párizs székesegyháza fényesebben ragyog, mint valaha, de az évszázadok alatt felhalmozódott kosszal együtt mintha a történelmét is lemosták volna róla. Bár a felújítás még nem ért véget, ha a belső tér már nem változik, akkor az évtizedek múlva sebtében idelátogató turista azt se fogja tudni, mi történt az elmúlt öt évben a templom körül.