Két héten át állt sötétben és hidegben India Holdra küldött leszállóegysége és holdjárója. Pénteken kiderül, folytatni tudják-e a küldetést.
Történelmi tettet hajtott végre India, amikor augusztus végén a Csandrajáan–3 leszállóegysége, a Vikram landolt a Hold felszínén. A Vikram, valamint az odavitt holdjáró, a Pragyan azonnal megkezdte a munkát az égitest déli pólusánál, két hét leforgása alatt rengeteg tudományos mérést sikerült elvégezni, melynek eredménye legalább négy fontos felfedezés.
Azután az Indiai Űrkutatási Szervezet (ISRO) alvó üzemmódba kapcsolta a szerkezeteket. Azért, mert a Hold déli pólusánál beköszöntött az éjszaka, -250 Celsius-fokig süllyedt a hőmérséklet. Ha a gépek bekapcsolva maradnak, a 14 napos sötétség miatt biztosan nem lett volna elegendő energia az akkumulátorokban az éjszaka átvészeléséhez.
Szeptember 2-án ezért megtörtént a leállítás, a napelemeket viszont úgy fordították a mérnökök, hogy a panelek a felkelő Nap irányába nézzenek, hogy amikor vége a sötétségnek, rögtön megindulhasson a feltöltés.
Az ISRO szerint bár az összes tudományos célkitűzést sikerült elérni a landolás óta, az eszközök további üzemeltetése pedig már nem volt tervben, most kísérletet tesznek arra a mérnökök, hogy felébresszék a Vikramot és a Pragyant.
Újra megnézték a 47 éve rögzített holdrengéseket, és most derült ki, hogy nem természetes eredetűek voltak
A NASA nyolc hónapon át mérte a Hold rengéseit három szeizmográf segítségével, és volt olyan adat, amelynek eredetére nem találtak magyarázatot. Most megtalálták.
Az Interesting Engineering azt írja, a területen szeptember 21-én csütörtökön virradt fel a Nap, így a mérnökök megkezdték az utasítások küldését az egységeknek. Ha sikerrel járnak, és a robotok felébrednek, akkor további 14 napon át dolgozhatnak a Hold felszínén. Ezután ismét jön az éjszaka.
Az olyan egységek, mint például a kínai holdjáró azért tudták túlélni gond nélkül az éjszakákat, mert rendelkeztek radioizotópos fűtőegységgel. Ez lebontja a nehéz elemeket, ezzel biztosítva hőt a gép számára a -200 Celsius-fok körüli hőmérséklet túlélésére. Az indiai holdjáró és leszállóegység azonban nincs felszerelve ilyesmivel, így kérdés, hogy sikerült-e életben maradniuk. Az ISRO azt ígéri, szeptember 22-én, azaz még pénteken kiderül, tudja-e folytatni a csapat a küldetést.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.