Tech hvg.hu 2023. szeptember. 12. 14:03

Elképesztő mennyiségű vízbe kerül, amikor ön begépel egy sort a mesterséges intelligenciának

A Google és a Microsoft is jelentősen növelte vízfogyasztását egy év leforgása alatt, ennek hátterében jelentős részben a mesterséges intelligencia terjedése áll. A ChatGPT betanításához például 700 ezer liter vízre volt szükség.

Bár a mesterséges intelligenciával kapcsolatban sokan bizakodnak abban, hogy segíthet például a klímaváltozás megfékezésében, a használata nem csak annyiból áll, hogy az ember beüt egy kérdést, majd jön a mindent megoldó válasz. Az algoritmus működéséhez komoly számítási kapacitásra van szükség, az infrastruktúra működésének fenntartása pedig igencsak igénybe veszi a környezeti erőforrásokat. A napokban a Microsoft és a Google is kiadta környezetvédelmi jelentését, amelyből a vízfogyasztási adatokra derült fény.

A Microsoft közlése szerint 2021-ről 2022-re 34 százalékkal nőtt a felhasznált víz mennyisége, amellyel az MI-t futtató rendszereket hűtötték. Ez nagyságrendileg 6,4 milliárd litert jelent. A Google-nél ugyanezen a téren 20 százalékos volt a növekedési ráta a fent említett időszakban.

Egy fotós házilag vízhűtést épített a Canon 1,7 milliós csúcsgépébe, az EOS R5-be

A nyáron bemutatott Canon EOS R5 képes 8K-s videofelvételeket készíteni, egyhuzamban azonban csak 20 percig, mert a kamera 82 Celsius-fokra melegszik. Egy youtuber szaki ezért vízhűtést fabrikált hozzá.

Egy másik, 2023 elején kiadott jelentés szerint a ChatGPT betanítása önmagában 700 ezer liter vizet igényelt. A mesterséges intelligenciának nagyjából fél literre van szüksége ahhoz, hogy 25-50 kérdést megválaszoljon.

A Microsoft azt közölte, a cég célja továbbra is az, hogy 2030-ra elérje a fenntarthatósági céljait, így szén-dioxid negatívvá, vízpozitívvá és hulladékmentessé szeretne válni. Ezt valószínűleg akkor tudja elérni a vállalat, ha kevésbé energiaigényes alkatrészeket használ a számítások elvégzéséhez. Ugyanakkor a Microsoft már egy alternatívával is próbálkozott: a tenger mélyére süllyesztett adatközponttal.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.

Hirdetés
hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.