Tech hvg.hu 2023. szeptember. 12. 18:03

A sclerosis multiplex egyik gyógyszere az Alzheimer ellen is működhet

Egérkísérletek alapján hatékony lehet az Alzheimer kezelésében a ponesimod nevű készítmény, mely akár meg is állíthatja a betegség tüneteinek kialakulását.

Kezelhető lehet az Alzheimer-kór, mégpedig egy másik betegség, a sclerosis multiplex már létező gyógyszerének átalakításával – erre a megállapításra jutottak a Kentucky Egyetem tudósai, noha ezt az elméletet még tesztelni kell.

Arra találtak jeleket emberi és egér-agyszövetekben, hogy a ponesimod nevű készítmény csökkentheti az alzheimeres betegek esetében a gyulladást és az amiloid plakkok felhalmozódását – derül ki az eBioMedicine folyóiratban közölt tanulmányból. A tudósok elmélete szerint az agysejtekben lévő microglia-receptor fontos szerepet játszhat az Alzheimer-kór, továbbá akár más neurodegeneratív betegségek kialakulásában.

Mint a Gizmodo írja, egyebek mellett ez a microglia segédkezik az agy immunválaszának szabályozásában, és a mérgező anyagok eltávolításában. Ez utóbbi toxinok egyike a béta-amiloid fehérje egyik „abnormális” változata, mely az alzheimeres betegeknél felhalmozódik, és plakkokká alakul.

Ezzel az új módszerrel már jóval az első tünetek előtt felismerhető lehet az Alzheimer-kór

A bél mikrobiótája is árulkodhat arról, hogy valakinél már elkezdett kialakulni az Alzheimer, akkor is, ha az első tünetek még csak jóval később jelentkeznének.

A kutatások azonban azt mutatják, hogy az egészéges microglia segíthet gátat szabni ennek a felhalmozódásnak.

Hogy elméletüket igazolják, a kutatók egérkísérleteket végeztek olyan állatokon, amelyeket kimondottan Alzheimer-szerű betegségekre tenyésztettek ki – de emberi microglia-sejtek mintáival is vizsgálódtak, és mindkét esetben bíztató eredményeket kaptak.

Mindent összevetve, a ponesimoddal kezelt egerek jobb eredményeket mutattak a memóriateszteken a kontrollcsoportnál – ez pedig arra utalhat, hogy a készítmény lassíthatja, vagy akár meg is állíthatja az Alzheimer tüneteinek kialakulását.

Nem fog azonban egy csapásra megoldást jelenteni a betegségre a módszer: az egérkísérletek egyelőre csak a kiindulópontot jelentik arra vonatkozóan, hogy ez esetleg az embereken is működhet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.