Megpróbálják visszaszorítani a digitalizációt, mert szerintük nincs jó hatással a diákok tanulására.
Számos svéd tanár egyre nagyobb hangsúlyt próbál fektetni a „hagyományos” tanulási módszerekre, mint a könyvek használata és a kézírás gyakorlása, ezzel párhuzamosan kevesebb időt szánni a digitális eszközökre. Nem véletlenül, a helyi politikusok és szakértők körében ugyanis elindult egy diskurzus arról, hogy az erősen digitális fókuszú oktatás nincs jó hatással az alapvető tanulási készségekre, írja az AP.
Az oktatásügyi miniszter, Lotta Edholm például erősen kritizálta a digitalizáció térhódítását, szerinte a svéd diákoknak több „valódi”, kézzel fogható tankönyvre van szükségük, mert ez fontos a tanulásuk szempontjából. A miniszter nemrég azt is bejelentette, hogy a kormány visszavonná a Nemzeti Oktatási Hivatal döntését, miszerint az óvodákban kötelező lenne a digitális eszközök használata.
Az intézkedések előzménye, hogy egy, a kisiskolások olvasási szintjét vizsgáló nemzetközi felmérés szerint a svéd gyerekek eddig átlagon felüli teljesítménye visszaesett. Ennek az oktatási szakértők szerint oka lehet a túlzott képernyőhasználat is. A svéd kormány ezért 685 millió korona értékű beruházást jelentett be könyvvásárlásra, illetve további 500 millió koronát költenének arra a következő két évben, hogy elősegítsék a tankönyvek iskolákba való visszajuttatását.
A svéd Karolinska Intézet szerint a hangsúlyt vissza kellene tolni a nyomtatott tankönyvek és a tanároktól való ismeretszerzés felé ahelyett, hogy a diákok elsősorban digitális forrásokból szereznék meg a tudást. Nem minden szakértő van ugyanakkor meggyőződve arról, hogy ez volna a legjobb a gyerekeknek. Neil Selwyn, a melbourne-i Monash Egyetem oktatással foglalkozó professzora szerint a technológia hatásainak kritizálása népszerű a konzervatív politikusok körében, ezzel ugyanis jól lehet jelezni a hagyományos értékek melletti elköteleződést. Mint mondja, a technológia csak egy része az oktatásban szerepet játszó tényezők valóban összetett rendszerének.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.