Tech hvg.hu 2023. szeptember. 05. 15:03

Mi van most a csuklóján? Hemzseghet a veszélyes baktériumoktól az (okos)órák pántja

Veszélye is van az órák, köztük a rengeteg előnyt kínáló okosórák viselésének – számos veszélyes baktérium lehet ugyanis a pántjukon, pedig nagyon egyszerű a megoldás.

Az okosórák és fitneszkarkötők rendkívül hasznos eszközök: amellett, hogy számos dolgot tudnak monitorozni, mozgásra is motiválnak, így segíthetnek, hogy egészségesebbé váljunk. Egy új tanulmány azonban rávilágít, hogy egy másik tekintetben akár károsak is lehetnek az egészségünkre nézve, miután a vizsgált 20 különböző okosóra-pánt 95 százaléka hemzsegett a betegségeket okozó baktériumoktól – írja a Science Alert.

Persze, nem minden pánttípus volt egyformán veszélyes: a gumi- és műanyagpántok hordozták a legtöbb baktériumot, míg a fémpántok szinte teljesen mentesek voltak tőlük.

A vizsgálatok során keresett baktériumok az emberi testben és a környezetben leggyakrabban előforduló változatok voltak, amelyek egyes esetekben olyan betegségekhez vezethetnek, mint a furunkulus („kelés”), a tüdőgyulladás vagy a szalmonella.

Kipróbálták, működik: fájdalomérzetet is képes megjósolni az Apple Watch

A kórházban ápolt, sarlósejtes betegségben szenvedők fájdalomszintjét képes kimutatni az Apple okosórája. Ez hozzájárulhat a páciensek megbízhatóbb terápiájához.

Ugyan a nemek között nem volt nagy különbség abban, hogy mennyi baktérium lapul a pántokon, az egyes tevékenységek hatással lehetnek rá – például az edzőterembe járók körében volt a legmagasabb a staphylococcus-baktériumok száma.

Pedig a megoldás egészen egyszerű: az egész nap viselt, vagy magunkkal hordozott eszközöket gyakran kel(lene) fertőtleníteni, ezt javasolják az Advances in Infectious Diseases folyóiratban megjelent tanulmány szerzői is. Pedig erről gyakran megfeledkezünk, ami komoly problémákhoz vezethet.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Ligeti Nagy Tamás 2025. január. 05. 19:30

"Nem csak egy eszköz, hanem ügynök" – Harari elmagyarázza, miért veszélyesebb a mesterséges intelligencia az atombombánál is

Miután az ember lassan beletörődik a múlt megváltoztathatatlanságába, és a jelenben nem igazán érzi jól magát, úgy döntött: a jövőt megtartja magának. Yuval Noah Harari izraeli történész új okoskönyvében az információs hálózatok fejlődését vizsgálva arra jut, lehet, hogy az emberiség történetét Valaki Más írja.