Fontos mérföldkő lehet az édesvízproblémák kezelésében a Waterlooi Egyetem munkatársainak új felfedezése, melynek már az ötlete is a természetből eredeztethető.
A világ édesvízproblémáit is orvosolhatja a Waterlooi Egyetem kutatóinak új módszere. Ez egy olyan rendszer, mely – például a pókhálókból ihletet merítve – képes vizet begyűjteni a levegőből, a párát felfogva, és azt folyadékká alakítva.
A megoldás egy életképes alternatívája lehet a folyókból, tavakból, óceánokból és a talajból nyert víznek.
A megoldás szivacsokól / membránokból épül fel, mely nagy felületen, folyamatosan képes elnyelni a nedvességet a természetes környezetből, bármiféle gép vagy komplex folyamat nélkül.
Sürgősen meg kellene emelni a víz árát, különben baj lesz
A klímaváltozás és a népességszaporulat következtében ugrásszerűen megnőtt az ivó- és öntözővíz miatt kirobbant konfliktusok száma. De egyre több a példa arra is, hogy a feszültségeket nem csak fegyverrel lehet megoldani.
A felfedezés ötlete a pókhálótól és a bogaraktól ered – mint azt a Nature Water folyóiratban publikált tanulmány egyik szerzője kiemeli, egy pók hálója „igazi mérnöki csoda”. Megjegyzi: „a háló hatékonyan felfogja a vizet. A póknak nem kell a folyóhoz mennie inni, mivel a levegőből fogja fel a nedvességet”.
Az új eszközhöz – részletezi az Interesting Engineering – egy „biometrikus felületkezelés” nevű eljáráshoz folyamodtak, végső soron létrehozva egy olyan felületet, amely magához vonzza a kisebb vízcseppeket, míg a nagyobbakat gyorsan és hatékonyan átengedik.
Ráadásul a technológia fenntartható is, lévén karbonsemleges – természetes, növényi – anyagok felhasználásával lehet elkészíteni. Mivel a megoldás olcsó, energiahatékony és környezetbarát, a kutatók most azt vizsgálják, hogy hogyan lehetne méretezni azt – ez elengedhetetlen, hogy nagy, ipari viszonylatban is alkalmazni lehessen.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.