Az amerikai kutatók által vizsgált methylotuvimicrobium buryatense nevű baktériumtörzs képes felfalni a metánt, majd szén-dioxiddá és biomasszává alakítja azt. Ezeket ráadásul hasznosan is fel lehet használni.
A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint a metánevő baktériumok segíthetnek abban, hogy lassuljon a globális felmelegedés üteme – írja a The Guardian. A metán erősen üvegházhatású gáz – jóval erősebb, mint a szén-dioxid –, amelyet a fosszilis energiahordozók, az ipar, a mezőgazdaság és a hulladékgazdálkodási tevékenységek bocsátanak ki.
A kutatók egy olyan módszert javasolnak a metán semlegesítésére, amely során természetes úton szén-dioxiddá és biomasszává lehet azt alakítani a metanotróf baktériumok segítségével. Mary Lidstrom, a kutatás vezetője szerint ebbe a csoportba tartozik minden olyan organizmus, ami metánnal táplálkozik és a levegőből képes azt kivonni.
A csapat a kutatás során talált rá az ebbe a csoportba tartozó baktériumtörzsre, a methylotuvimicrobium buryatense-re (5GB1C), ami még akkor is hatékonyan tudja eltávolítani a metánt a környezetéből, ha az csak alacsony koncentrációban van jelen. A kutatók szerint, ha széles körben alkalmazzák, az segítene visszafogni a globális felmelegedést.
Ez a baktériumcsoport általában olyan környezetben él, ahol magas a metántartalom, 5000 és 10 000 ppm közötti. A légkör normál koncentrációja ennél sokkal alacsonyabb, mindössze 1,9 ppm, de bizonyos területeken, például hulladéklerakókon, rizsföldeken vagy az olajkutakban magasabb, körülbelül 500 ppm koncentrációról is beszélhetünk.
Euan Nisbet, a Londoni Egyetem tudósa szerint a megoldást például a szarvasmarha-telepeken is alkalmazni lehetne, ahol szintén magas a metánkibocsátás. A szakember szerint a keletkező szén-dioxidot üvegházakba lehetne pumpálni, ahol például paradicsomot lehetne így termeszteni.
A kutatók jelenleg azon dolgoznak, hogy a kísérleti modelljüket nagyjából a húszszoros teljesítményűre növeljék. Ha ez sikerül, akkor hatékonyan lehetne azt használni a metán kiszűrésére.
Döbbenetes mennyiségű metán szivárgott a légkörbe Türkmenisztánból, pedig pofonegyszerű lenne nullázni
A metán 20 év alatt 80-szor jobban melegíti a bolygót, mint a szén-dioxid, ezért nincs annál fontosabb, mint megállítani a szivárgásokat. Türkmenisztánban ez nem lesz egyszerű.
A légkör metántartalma az elmúlt 15 évben gyorsan emelkedett, rekordmagasságot ért el, és jelenleg a globális felmelegedés legalább 30 százalékáért felelős. 2021-ben a világgazdaság nagy szereplői megegyeztek abban, hogy együttműködnek a metánszint azonnali csökkentésében. A metán koncentrációja azonban azóta is emelkedik.
A metán kiszűréséhez a számítások szerint több ezer erőműre lenne szükség. Az előrejelzések szerint, ha sikerül megvalósítani a rendszer működtetését, és 0,3-1 petagram (kb. 300 millió -–1 milliárd) tonna metántól sikerülne megszabadítani a légkört 2050-ig, az 0,21–0,22 Celsius-fokkal mérsékelné a globális felmelegedést. Ennek már érezhető hatása lenne, főleg akkor, ha közben jelentős lépéseket tennének a gazdaság szereplői a metánkibocsátás visszafogására.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.