Az orosz automata űrhajó a Hold sarkvidéki területén próbált meg leszállni, ám a süllyedés közben szabályozhatatlan pörgésbe kezdett és emiatt becsapódott a talajba.
A Luna-25 feladata az lett volna, hogy a sikeres landolás után víz és értékes ásványi anyagok nyomait keresse. A Luna-25 előtt Oroszország – illetve a Szovjetunió – közel ötven évig felfüggesztette a Hold-küldetéseket.
A TASZSZ orosz hírügynökség beszámolójából kiderült, hogy nem sokkal a leszállási manőverek kezdete előtt megszakadt a kapcsolat az irányítóközpont és az űreszköz között. „Augusztus 19-én és 20-án az irányítóközpont megkísérelte helyreállítani a kapcsolatot a Luna-25-tel, ám a próbálkozások nem vezettek eredményre. A vizsgálat előzetes eredménye szerint a Luna-25 szabálytalan pályára tért át és a Hold felszínébe való becsapódás következtében megsemmisült” – áll a hivatalos közleményben.
A Luna-25-öt szállító Szojuz-2.1b rakéta augusztus 11-én indult el, s az űreszköz augusztus 16-án állt Hold körüli pályára. Azóta a Hold megközelítése után már fényképeket is visszaküldött a Földra, azokat itt nézheti meg.
A Szovjetunió utoljára 1989-ben próbált meg leszállni egy másik égitesten: akkor a Mars holdjait kutató Phobos 2 űrszonda semmisült meg a számítógép hibás működése miatt.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.