A Kaliforniai Egyetem kutatói szerint míg az ember 50–84 százalékos pontossággal írja be a weboldalon a beviteli mezőbe az eltorzítva megjelenő betűket, egy algoritmus ezt 99,8 pontossággal teszi meg. Ráadásul sokkal gyorsabban.
Idén már 26 éve annak, hogy az interneten – egész pontosan az AltaVista keresőnél – megjelent az első CAPTCHA. Ha valakinek a névből nem lenne ismerős a fogalom, akkor is biztosan találkozott már vele: ez az a képi-szöveges feladvány, aminél az eltorzított betűket be kell írni egy beviteli mezőbe, hogy bizonyítsuk, emberként kerestük fel az adott weboldalt, és nem online botok vagyunk.
A megoldást még a mai napig használják a weboldalak, az Übergizmo azonban arról ír, a technológia fejlődése miatt ezeket időszerű lenne nyugdíjazni. A szoftverek ugyanis ma már annyira kifinomultan működnek, hogy az embernél is hatékonyabban képesek felismerni az eltorzított karaktereket. Emiatt pedig pont az emberteszt lényege veszik el.
Gene Tsudik, a Kaliforniai Egyetem tudósa csapatával együtt mérte fel, mennyire hatékony manapság a technológia. A felmérés során 200 népszerű weboldalon teszteltették a megoldást 1000 emberrel, majd az eredményeket összevetették a CAPTCHA feltörésére készített robotok hatékonyságával. A kutatás publikációja az arXiv preprint szerveren jelent meg.
Hova vezet ez? Csináltak egy mesterséges intelligenciát, ami simán kijátssza a weboldalak biztonsági ellenőrzését
A Mark Zuckerberg és Jeff Bezos által alapított Vicarious mesterséges intelligenciája jóval hatékonyabb, mint a manapság népszerű neurális hálózatok. A Captcha például nem akadály neki.
Az eredmény igen nyugtalanító: míg az embereknek 9-15 másodpercre volt szükségük a szöveg megfejtéséhez, és ezt 50-84 százalékos pontossággal tudták megtenni, addig a botok kevesebb mint egy másodperc alatt végeztek a feladattal, amit 99,8 százalékos pontossággal fejtettek meg.
Andrew Searles, a csapat egyik kutatója szerint olyan intelligens algoritmusokat kellene használni, melyek képesek megkülönböztetni az emberi reakciót egy botétól.
A Google egyébként próbálkozott már megreformálni a technológiát. 2018-ban vezette be a reCaptcha v3-at, amely nemcsak kielemzi a felhasználók tevékenységét, de meg is mutatja a tulajdonosnak, az oldal mely részét célozzák meg a leginkább a robotok. Ha egy tevékenységről az oldal üzemeltetője úgy véli, robothoz kapcsolódik, megjelölheti azt, a rendszer pedig automatikusan eltávolítja onnan. A reCaptcha v3 ezeket a tevékenységeket figyelembe véve megtanulja, hogy az ilyen bejegyzéseket valószínűleg nem emberek teszik, és a jövőben automatikusan blokkolja őket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.