Az ausztrál Vaxxas nevű cég szerint 3–5 éven belül lehet kezdődhet meg annak a védőoltásnak a kereskedelmi forgalmazása, melynek beadásához elég lesz egy tapaszt felragasztani az ember karjára.
A koronavírus-járvány nemcsak a világ egészségügyi rendszereinek felkészületlenségére világított rá, hanem arra is, hogy ha sikerül is kifejleszteni a kórokozó elleni védőoltást, annak tömeges beadása nehézkes és időigényes folyamat.
Könnyen lehet azonban, hogy ez a jövőben változni fog, miután az ausztrál Vaxxas nevű cégnek nemrég sikerült elkészítenie egy olyan tapaszt, amellyel tű nélkül adható be a védőoltás. Az eredmény mögött egy évtizednyi kutatómunka áll.
Az ausztrál Queenslandi Egyetem kutatói még 2011-ben kezdtek el foglalkozni azzal, hogy a védőoltásokat a jövőben szúrás nélkül is be lehessen adni. Ehhez egy olyan kutatási eredményt használtak, amely azzal foglalkozott, hogy miként lehetne mikrotűk ezreivel bevinni egy oltóanyagot a szervezetbe.
Az apró szerkezetek végére az oltóanyag száraz változatát viszik fel. Ha a beteg felragasztja a tapaszt, akkor sérülés- és fájdalommentesen juttatja be a vakcinát a szervezetébe, amivel a közvetlenül a bőr alatt lévő immunsejtek találkoznak először.
A Vaxxas vezérigazgatója, David Hoey szerint az üzem várhatóan három-öt éven belül gyártja és forgalmazza az első, kereskedelemben kapható tűmentes vakcinatapaszokat.
Tű nélküli, levegősugárral beadott koronavírus elleni oltást tesztelnek a britek
A Cambridge-i Egyetem és a DIOSynVax vakcinájában egyáltalán nincs tű, így a beadása teljesen fájdalommentes.
A kutatók korábban 500 ember bevonásával tesztelték a technológiát, jelenleg pedig az I. fázisú klinikai teszteket végzik el, amely során azt is vizsgálják, hogy a koronavírus elleni oltóanyag mellett a szezonális influenza elleni védőoltást is be lehet-e így vinni a szervezetbe.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.
(Kiemelt kép: YouTube / Vaxxas)