Sport HVG 2024. december. 17. 13:00

Nem lesz alkoholizálás a 2034-es szaúdi foci vb-n

Katarból tanulva a FIFA nem is próbálkozik Szaúd-Arábiában ezzel.

Nem fogyaszthatnak alkoholt a szurkolók a stadionokban a 2034-es szaúdi labdarúgó világbajnokságon – írja a Guardian.

A múlt héten vált hivatalossá, hogy tíz év múlva a közel-keleti királyság rendezi a vb-t, és bár a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) nyilvánosan még nem foglalkozott a kérdéssel, a brit lap magas rangú forrásai szerint fel sem merül, hogy sört áruljanak a mérkőzéseken. Sok más muszlim országgal ellentétben Szaúd-Arábiában még a luxusszállodákban is tilos az alkohol árusítása.

Az alkoholfogyasztást még 1952-ben tiltotta be Abdul-Aziz király. Január óta egy rijádi üzletben ugyan lehet alkoholt venni, de ezt csak a nem muszlim diplomatáknak engedélyezik, szigorú korlátozások mellett.

A FIFA-tisztviselők szerint a szövetség tanult a 2022-es katari világbajnokság példájából, amelyen a helyi döntéshozók először engedélyezték a sörfogyasztást, majd a világbajnokság kezdete előtt két nappal, az utolsó pillanatban megváltoztatták a döntést. A szövetségnek komoly kártérítést kellett fizetnie szponzorának, az AB InBev söripari óriásnak.

Ennek ellenére a vállalat fenntartotta szponzori együttműködését a FIFA-val, és azt is kérte a szövetségtől, hogy tegye világossá, mik a tervei a 2034-es világbajnokságot illetően. A FIFA jelezte: nincs napirenden, hogy alkoholt áruljanak a stadionokban, de azt még nem látják tíz évvel előre világosan, hogy mi lesz a helyzet a szurkolói zónákkal és szállodákkal.

A Guardian forrásai szerint a szövetség nem akar nyomást gyakorolni a szaúdi kormányra, hogy enyhítsék az alkoholkorlátozást. A lap szerint az alkoholt árusító rijádi üzlet is csupán azért nyílt meg, hogy megpróbálják elvenni a diplomaták kedvét attól, hogy szeszt csempésszenek az országba, és nem tervezik legálissá tenni az alkoholfogyasztást.

hvg360 Nemes Nikolett 2025. március. 29. 20:00

„Iszonyatos stressz az X generáción, hogy felfogja, mit jelent ma az öregedés”

A magyar lakosság több mint 40 százaléka ötven év fölötti, nekik kell elsőként szembenézniük az idő múlásával. Miben más ma az öregedés, mint néhány évtizede? Mi mindent tehetünk, hogy a lehető legjobban éljük meg ezt az időszakot, és mit tehetünk az öregséggel kapcsolatos sztereotípiák ellen, amelyek máig makacsul tartják magukat?