A kvantumtechnológiával foglalkozó finn Bluefors olyan mérőműszert épített, amellyel közelebb kerültünk például a kvantumszámítógépek elterjedéséhez.
Pontosabban lehet majd megmérni a kvantumrendszerek teljesítményét, hála a finn Bluefors nevű vállalat mérnökeinek. Egy olyan műszert építettek meg, ami a jelenlegi eszközökhöz képest ezermilliárdszor kisebb sugárzást is képes megmérni. A fejlesztésről a Review of Scientific Instruments című tudományos lapban írtak a tudósok.
Ahogy a Science Alert írja: a jövőben a kvantumfizikai kísérletekben pontosabban lesz értékelhető a mikrohullámú sugárzás. Az új rendszert fel lehetne használni a qubitek – a kvantumszámítógépek középpontjában lévő részecskék, amelyek a klasszikus számítógépek bitjeinek felelnek meg – jobb kalibrálására. Ennek köszönhetően biztosabb lenne a működésük, valamint a leolvasásuk is pontosabbá válhat.
Russell Lake, a vállalat vezető tudósa szerint a kereskedelmi forgalomban kapható műszerek általában egy milliwattos (10-3 watt) teljesítményben képesek mérni. Az általuk fejlesztett eszköz azonban 1 femtowattos (10-15 watt), vagy annál is precízebb méréseket végez.
A kvantumkísérletekben az energiát egy speciális hőmérővel, az úgynevezett bolométerrel mérik. Az eszközzel egy kis anyagdarabon – általában fémen vagy félvezetőn – keresztül követi a hőmérsékletet, amely megváltoztatja a tárgy elektromos ellenállását, miközben energiát nyel el.
A kutatók ehhez a rendszerhez adtak hozzá egy kis fűtőtestet. Azáltal, hogy pontosan tudták, mennyi hőt adtak a rendszerhez, a tudósok apró energiaváltozást is észleltek, amit gyenge mikrohullámok generáltak.
A kvantumrendszerek gyenge pontja, hogy bármi képes megzavarni a működésüket, még a mérőműszerek is. A most kifejlesztett eszköz azonban képes méréseket végezni anélkül, hogy zavarná a qubit-áramkört.
A bolométert a rádióteleszkópok is használják, ám a kutatók úgy vélik, az újfajta eszközzel a tökéletesen működő kvantumszámítógépek felé sikerült egy újabb fontos lépést tenni.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.