Tech hvg.hu 2023. július. 09. 16:03

Hogyan láthatja egy idegen civilizáció csillagásza kívülről a Tejútrendszert?

A Tejútrendszer a kémiai térképe alapján érdekes galaxisnak tűnhet egy olyan idegen csillagász számára, aki például az Androméda galaxisból kémleli az eget.

Évezredek óta figyeli az emberiség az éjszakai égboltot, a tudománynak köszönhetően pedig ma már azt is láthatjuk, miként néznek ki a tőlünk fényévmilliókra lévő galaxisok. De mit láthatnak vajon azok az idegen civilizációk – ha vannak ilyenek –, akik a távcsövükkel a Tejútrendszert pásztázzák? Erre a kérdésre próbáltak meg választ adni a Max Planck Csillagászati Intézet kutatói.

Jianhui Lian csillagásza szerint ahhoz, hogy kiderüljön, a Tejútrendszer mennyire különleges, más galaxisokkal kell összehasonlítanunk. A tudós szerint ez az egyik legfontosabb kérdés azóta, hogy 100 évvel ezelőtt kiderült, nem a mi galaxisunk az egyetlen a világegyetemben – írja az Interesting Engineering.

Azt nagyon nehéz megmondani, hogy a Tejútrendszer hogyan nézhet ki kívülről, hiszen még soha senki nem látta. Ugyanakkor a rendelkezésre álló információk róla, illetve arról, hogy mi hol helyezkedünk el benne, árulkodó jelekkel szolgálnak. Emellett több ezer távoli galaxist is tanulmányozhatunk, hogy közelebb kerüljünk a válaszhoz.

James Josephides/ASTRO 3D

A Max Planck Intézet munkatársai arra vállalkoztak, hogy átfogó adatok segítségével elkészítik a Tejútrendszer és más galaxisok kémiai térképét. A spektrumösszetétel segítségével így megmondható, hogy mit láthatna például az Androméda galaxisban élő csillagász, ha a távcsövével a kisebb szomszédját kezdi el megfigyelni.

A tudósok azt vizsgálták, hogy a héliumnál nehezebb elemek – amiket a csillagászatban fémekként emlegetnek, – hogyan oszlanak el galaxisunk korongján. Azt találták, hogy van egy „fémes öv”, amely körülbelül 23 ezer fényévnyire kezdődik a galaxis középpontjától. Itt a csillagok fémtartalma nagyjából a Nappal megegyező szinten van, majd 50 ezer fényévnyire a galaxis magjától ez a koncentráció nagyjából a harmadára csökken – derül ki a Nature Astronomy című tudományos lapban publikált tanulmányból.

Megtalálták a tudósok a Tejútrendszer legszélső határát

A Tejútrendszer spirális korongja nagyjából 100 ezer fényév átmérőjű. Ehhez képest a galaxis széle tízszer ilyen messze van a középponttól - figyelték meg kutatók.

A szimulációk és más galaxisokkal való összehasonlítás alapján arra jutottak, hogy a galaxisok körülbelül 1–11 százaléka rendelkezik hasonló fémövvel, és a fémesség csökkenése a Tejút széle felé nagyobb, mint a hasonló galaxisokban. Ha másért nem, legalább emiatt izgalmasnak tűnhet a Tejútrendszer az idegen csillagászok számára.

Ez az első alkalom, hogy a kutatók össze tudták hasonlítani a Tejútrendszer kémiai összetételét a más galaxisoknál mért adatokkal. Az eredmények azért is fontosak, mert a jövőben így pontosabban tudjuk tanulmányozni a galaxisok kialakulását.

Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának tudományos felfedezésekről is hírt adó Facebook-oldalát.

hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?