Hiába kicsi és hűvös a TRAPPIST-1 nevű csillag, elég erős ahhoz, hogy elfújja a körülötte keringő közei bolygók légkörét.
A néhány éve megtalált, tőlünk nagyjából 40 ezer fényévre lévő TRAPPIST-1 egy vörös csillag, amely hűvösebb a Napnál. Az égitest körül hét bolygó kering, amelyek mérete nem sokban különbözik a Földtől és a Vénusztól. Mivel viszonylag közel van hozzánk, a James Webb űrteleszkóppal (JWST) is górcső alá vették.
A JWST ezúttal a TRAPPIST-1 c-re fókuszált, ez a csillaghoz második legközelebb keringő bolygó. Csakúgy, mint a TRAPPIST-1 b, a „c” jelű társa is sokkal több fényt kap, mint a Föld. A TRAPPIST-1 c a csillagból kapott sugárzást tekintve a Vénuszhoz hasonlít a legjobban, ám a tömege nagyjából 60 százalékkal nagyobb annál.
A Max Planck Intézet asztronómiai egységének tudósai abban reménykedtek, hogy a Vénuszhoz hasonlóan ez is meg tudta őrizni a sűrű légkörét, ám kiderült, hogy ez nincs így. Azt gyanítják, hogy legfeljebb egy gyenge, szén-dioxidból álló atmoszférája van, de lehet, hogy még az sincs. Erről a Nature-ben írtak.
A NASA nagy bejelentése: fantasztikus képet tettek közzé az egyik bolygó elképzelt felszínéről
Az amerikai űrhivatal szokás szerint elkészítette a grafikát a most felfedezett Föld-szerű bolygók lehetséges felszínéről. Bónuszként csináltak egy plakátot is.
Bár a TRAPPIST-1 viszonylag hűvös és kicsi, az erős kitörései és szelei elfújhatják a bolygók légkörét. Sebastian Zieba, az intézet kutatója szerint azt szerették volna kideríteni, hogy a TRAPPIST-1 c vajon elkerülhette-e ezt a sorsot, ám úgy tűnik, hogy nem.
A kutatók szerint nincs a Vénuszhoz hasonlóan sűrű légköre a bolygónak, ugyanakkor az, hogy van-e neki egyáltalán, csak a későbbi adatelemzésből derül majd ki.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.