A Google kvantumszámítógépe, a Sycamore 2019-es bemutatása óta 53 helyett már 70 qubittel rendelkezik, így a szuperszámítógépekkel szembeni 1 másodperces előnye igencsak nagyra nőtt.
Az ma már egyértelműnek tűnik, hogy a kvantumszámítógépek jócskán lekörözik a szuperszámítógépeket, azt azonban csak megbecsülni lehet, hogy mennyivel. A Google kvantumszámítógépén, a Sycamore-on dolgozó kutatók állítják, viszonylag pontos adatuk van arról, mekkora a különbség a két rendszertípus között.
Az Interesting Engineering beszámolója szerint a gép legújabb iterációja képes másodpercek alatt elvégezni olyan bonyolult számításokat, amikhez a leggyorsabb szuperszámítógépeknek is körülbelül 47 évnyi folyamatos működésre lenne szükségük. Az erről szóló jelentés az arXiv preprint szerveren jelent meg.
A vállalat több éve dolgozik már a kvantumszámítógépeken, a Sycamore-t 2019-ben mutatta be 53 qubittel. A qubit a kvantumbit, a kvantumszámítógép legkisebb adategységének rövidítése. Ellentétben a bináris számítógép bitjeivel, amelyek 0 vagy 1 lehetnek, a qubit egyszerre lehet 0 vagy 1, ami lehetővé teszi az összetett számítások rendkívüli sebességű elvégzését.
Az elmúlt években többször volt már arra példa, hogy a qubitek számának növelése lehetővé tette, hogy a kvantumszámítógép jobban teljesítsen, mint a szuperszámítógépek. A Sycamore négy évvel ezelőtt csupán 1 másodperccel körözte le a világ legerősebb szuperszámítógépét, a Frontiert. Azóta 17 qubittel növelték meg a Sycamore teljesítményét, ami az exponenciális növekedés miatt azt jelenti, hogy most már 47 évet verne a riválisára.
Olyan erős kvantumszámítógépet épített az IBM, hogy legyőzött egy szuperszámítógépet
Az IBM tudósai a Nature-ben publikálták a világ első 127 qubites kvantumszámítógép tesztjének eredményeit.
A legfontosabb kérdés továbbra is az, hogy mire lehet használni ezt az előnyt. Bár ott van benne a lehetőség a klímaváltozás visszaszorítására, vagy egy gyógyíthatatlan betegség elleni gyógymód kifejlesztésére, a kvantumszámítógépek egyelőre a valós élet problémáinak megoldásában kevésbé jeleskednek.
A Microsoft szerint még mindig a kvantumszámítás korai szakaszában járunk, ezért idő kell, mire ki tudjuk használni a benne rejlő lehetőségeket.
Ha máskor is tudni szeretne hasonló dolgokról, lájkolja a HVG Tech rovatának Facebook-oldalát.